Północna część wyspy Teneryfe

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz na północy Teneryfy to miejscowość wypoczynkowa, słoneczny punkt północnej części wyspy (ponoć nawet jeżeli na północy pada deszcz, w Puerto de la Cruz świeci słońce). Nie jest tu tak ciepło i słonecznie jak na południu, a mimo to w latach 60. XX w to właśnie od Puerto de la Cruz rozpoczęła się masowa turystyka. W związku z tym w miasteczku jest wiele hoteli, kilka wysokich wieżowców oraz mnóstwo barów, restauracji i sklepów z pamiątkami, które przyciągają nieco spokojniejszych turystów niż południowe kurorty. Z drugiej strony najstarszej części Puerto de la Cruz udało się zachować prawdziwie kanaryjski klimat i urok niewielkiego miasteczka, gdzie mieszkają, pracują i bawią się także mieszkańcy.

To nietypowe jak na kurort, ale w Puerto de la Cruz naprawę jest co zwiedzać. Centralnym punktem starej części miasta jest Plaza del Charco (charco – kałuża), w przeszłości wiele razy zalewana podczas sztormów. Obsadzony indyjskimi wawrzynami plac, wokół którego wznoszą się stare kamienice i nowoczesne budynki, to jedno z najlepszych miejsc na kawę czy lancz. Malownicza ulica Quintana prowadzi do kościoła San Francisco, ściśle przylegającego do niewielkiej Ermita de San Juan. Niepozorna kapliczka, wybudowana w 1559 r., to najstarszy budynek w mieście. Dwie przecznice dalej rozciąga się mity plac z głównym kościołem miasta, XVII-wiecznym Nuestra Seńora de la Peńa de Francia. Wewnątrz trój nawowej świątyni można podziwiać drewniane sklepienie w stylu mudejar i piękny barokowy ołtarz. Największe skarby świątyni to posrebrzany krzyż -symbol miasta oraz figurka Matki Boskiej, która jest najważniejszą postacią hucznie obchodzonej fiesty Virgen del Carmen.

Z Plaża del Charco można pójść do dawnego portu rybackiego – o jego pierwotnej funkcji przypomina rzeźba handlarki rybami. W porcie stoi pięknie odrestaurowany budynek domu celnego – Casa de Aduana, w którym mieści się biuro informacji turystycznej, sklep z rękodziełem oraz galeria Centrum Studiów Hiszpańskich, gdzie są organizowane wystawy współczesnej sztuki hiszpańskiej. Budynek z 1620 r. jest doskonałym przykładem architektury kanaryjskiej, z pięknymi drewnianymi balkonami i palmami. Idąc dalej calle de la Lonja, mija się jedną z najpiękniejszych XVIII-wiecznych miejskich rezydencji, Casa de Miranda, i dochodzi do przestronnej Plaża Europa, skąd można podziwiać panoramę miasta. Równie ładny widok roztacza się z Punta del Viento kilkaset metrów dalej, gdzie zaczyna się nadmorski deptak San Telmo zakończony widoczną z daleka białą kapliczką z 1780 r. Kapliczka wyznacza koniec zabytkowej części Santa Cruz de Tenerife – za nią rozciąga się szeroki nadmorski deptak i wysokie, nowoczesne budynki hotelowe oraz mieszkalne.

Na zachód od Plaża del Charco stoi siedziba Museo Arqueológico (Muzeum Archeologiczne), w którym można się nieco więcej dowiedzieć o zwyczajach Guanczów. W placówce zgromadzono przedmioty użytkowe, w tym urny, oraz zrekonstruowano jaskinię, wjakiej prawdopodobnie żyli pierwotni mieszkańcy Teneryfy. Nieco dalej, przy samej plaży Jardmes wyrasta XVII-wieczny Castillo de San Felipe.

Loro Parque

Największy na wyspach park przyrodniczy wzbudza tyleż zachwytu, co i krytyki, szczególnie ze strony obrońców praw zwierząt i przeciwników masowej turystyki. Niezależnie od głosów krytyki 165 tys. m 2 gwarantuje doskonalą zabawę dla całej rodziny. Poza ponad 350 gatunkami papug z różnych zakątków świata żyje tu wiele gatunków egzotycznych zwierząt – od białych tygrysów i goryli, poprzez pingwiny, aż po rekiny, które obserwuje się podczas spaceru przeszklonym tunelem. Chętni mogą się wybrać na pokazy z udziałem fok, delfinów i orek. Ze specjalnego przystanku naprzeciw Lago M’artinez co 20 min kursuje bezpłatna kolejka do Loro Parque. Turyści z południowych kurortów mogą skorzystać ze specjalnych darmowych autobusów, odjeżdżających z Playa Americas i Los Cristianos.

Jardin Botanico

Założony przez hiszpańskiego króla Karola III w 1788 r. ogród to najstarsza atrakcja Puerto del Carmen. Pierwotnie miał służyć jako ogród aklimatyzacyjny dla roślin przewożonych z egzotycznych krajów do Hiszpanii (stąd nazwa-Jardin de Aclimatación). Na 2500 m2 rośnie tutaj ponad 200 gatunków roślin i drzew.

Bananera El Guanche

Plantacja miniaturowych bananów i ogród botaniczny, 3 km na wschód od Puerto de la Cruz, to miejsce, w którym wiele można się dowiedzieć o najsłynniejszym owocu archipelagu. Wizyta na plantacji kończy się degustacją bananów i robionego z nich likieru. Bezpłatny autobus co 30 min kursuje między plantacją a Puerto de la Cruz (hotel Atlantis).

Pueblo Chico

Aby odwiedzić wszystkie wyspy archipelagu w jedno popołudnie, wystarczy Pueblo Chico, gdzie na powietrzu odtworzono w skali 1:25 najbardziej charakterystyczne budowle i krajobrazy Wysp Kanaryjskich. Do Pueblo Chico kursują darmowe autobusy z Puerto de la Cruz.

Oasis del Valle

W niewielkim zoo i ogrodzie botanicznym są także organizowane przejażdżki na wielbłądach. Na terenie Oasis del Valle jest restauracja podająca „typowe kanaryjskie jedzenie” (w tym miejscu lepiej go jednak nie próbować).

Plaże

Niestety, Puerto de la Cruz nie może się poszczycić złotymi, piaszczystymi plażami. Na amatorów słonecznych i morskich kąpieli czekają za to dwie czarne plaże – kilometrowa Playa de Jardin na zachodnim krańcu miasta, otoczona pięknymi ogrodami projektu Cesara Manriąue oraz Playa de Martianez na wschodnim krańcu. Jedną z największych plażowo-kapielowych atrakcji jest stworzone przez Manrique’a kąpielisko Lago Martianez. Trzyhektarowy kompleks nad brzegiem morza składa się z czterech basenów wypełnionych wodą morską (w centrum największego z nich jest wyspa), miejsc do opalania oraz zielonych oaz z palmami. Jak na dzieło artysty z Lanzarote przystało, całość jest niezwykle estetyczna i przyjazna zarówno ludziom, jak i środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *