Północna część wyspy Teneryfe

Icod de los Vinos

Powodem sławy pięknego Icod de los Vinos jest Drago Milenario – drzewo drago, które – jak się okazuje – liczy „zaledwie” ok. 800 lat. Wysokie na 16 m, ma kopułę o średnicy ponad 20 m.
Spacer najlepiej zacząć na ulicy San Sebastian, przy Ayuntamiento – żółty ratusz został ciekawie połączony z pozostałościami budynku zakonu św. Sebastiana, na miejscu którego został wybudowany. Ulica prowadzi prosto do placu Andres de Lorenzo Caceres, centralnego punktu miasta, skąd w całej okazałości widać tysiącletnie drzewo. Pośród gęstej zieleni placu wznosi się kościół San Marcos, uważany za najważniejszą budowlę religijną w okolicy. Świątynia wybudowana w 1501 r. i przebudowywana w XVI i XVIII w. jest mieszanką różnych stylów. Urządzono w niej Muzeum Sztuki Sakralnej – jego skarbem jest największy (2 m wysokości i 48 kg wagi) na świecie srebrny krzyż wykonany techniką filigranu.

Warto także zajrzeć na Plaża de la Constitución tuż obok, zwaną przez mieszkańców Plaża Pila. Plac jest otoczony pięknymi tradycyjnymi budynkami w stylu kolonialnym. Brukowana uliczka prowadzi do Parque del Drago. Choć tysiącletnie drzewo najlepiej widać z tarasu na placu Andres de Lorenzo, osoby, które chciałyby zbliżyć się do tego giganta na wyciągnięcie ręki, powinny wybrać się do otaczającego go parku, gdzie jest rekonstrukcja jaskini zamieszkiwanej przez Guanczów.

Z Icod de los Vinos do Garachico

Z Icod de los Vinos do Garachico prowadzą dwie drogi. Warto wybrać dłuższą, wiodącą w głąb lądu widowiskową TF- 82. Mniej więcej 6 km za miejscowością, przy skrzyżowaniu z trasą TF-421 jest Mirador de Garachico, z którego rozpościera się piękny widok na leżące w dole nadmorskie miasteczko.

Przy punkcie widokowym działa restauracja i sklep z pamiątkami (nic warto się tam jednak zatrzymywać -lokal to jedno z ulubionych miejsc postoju wycieczkowych autobusów). Innego rodzaju atrakcji dostarcza wyspecjalizowane w organizacji przejażdżek na wielbłądach Camello Center przy głównej trasie TF-82, jakieś 8 km za punktem widokowym. Zależnie od możliwości i upodobań można wybrać półgodzinną przejażdżkę na wielbłądzie lub całodniową wycieczkę po okolicy.

Cueva del Viento

Jaskinia Wiatru w okolicy Icod de los Vinos to największy w Europie tunel wulkaniczny wydrążony przez lawę spływającą po wybuchu Pico Viejo. Łącznie kilkupoziomowe tunele mierzą prawie 18 km. Grotę udostępniono zwiedzającym, jednak wizyty odbywają się tyko w niewielkich grupach (maks.14 osób) z przewodnikiem z Centro de Visitantes Cueva del Viento. Zainteresowanie jest dość duże, a w ciągu dnia odbywają się tylko trzy zejścia, dlatego bilet warto zarezerwować. Wycieczka trwa ok. 2 godz.; najlepiej założyć sportowe obuwie i długie spodnie (miejscami trzeba iść na czworakach) i sweter. Aby dojechać do Centro de Visitantes, trzeba z Icod de los Vinos dojechać drogą TF-366 do restauracji El Refugio i tuż obok niej skręcić w lewo – po przejechaniu kilkuset metrów dojeżdża się na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *