El Hierro – przewodnik

Orientacja

El Hierro jest wyspą, którą da się objąć nie tyle wzrokiem, co umysłem. Przypominająca kształt bumerangu wyspa jest podzielona na trzy gminy: Valverde na północnym wschodzie, El Pinar na południu oraz La Frontera na północy, obejmująca El Golfo. Większość miejscowości skupia się w północno-wschodniej części, podczas gdy jej południowo-zachodnia strona jest praktycznie niezamieszkała, a częściowo nawet niedostępna. Na El Hierro można znaleźć bardzo różne krajobrazy – od sosnowych lasów na południu, przez pola lawy w okolicy La Restinga, groteskowo poskręcane jałowce w zachodniej La Dehesa, aż po zaskakującą 16-kilometrową zieloną El Golfo, gdzie uprawia się egzotyczne owoce i kwiaty.

Klimat

Tak jak na innych wyspach archipelagu, klimat na El Hierro jest bardzo łagodny, to jednak wietrzna wyspa, dlatego temperatura odczuwalna jest tu nieco niższa od tej, którą pokazuje termometr, a różnica pomiędzy dniem i nocą jest zauważalna. Na południu jest cieplej, a na północy chłodniej: o ile w lecie na południu temperatury często oscylują w granicach 30°C, o tyle na północy rzadko przekraczają 25°C. Wybierając się na El Hierro, warto na wszelki wypadek spakować kilka cieplejszych ubrań oraz coś przeciwdeszczowego – w górnych partiach wyspy, gdzie koncentrują się gęste chmury, występuje zjawisko deszczu horyzontalnego.

Przyjazd

Samolot

Niewielkie lotnisko (922553700) jest usytuowane na wybrzeżu, 12 km od Valverde. Dzięki połączeniom obsługiwanym przez linie Bintercanarias (902391392, www.bintercanarias.com) na El Hierro można się dostać praktycznie ze wszystkich pozostałych wysp archipelagu – chociaż bez przesiadki jedynie z Gran Canarii (ok. 20 połączeń tygodniowo; 1 godz.) oraz Teneryfy (ok. 40 połączeń tygodniowo; 45 min).

Ci, którzy nie zdecydują się na wynajem samochodu na lotnisku do Valverde, mogą dojechać kursującym kilka razy dziennie autobusem #6 lub taksówką (922550729). Kurs do centrum Valverde nie powinien kosztować więcej niż 12 €.

Prom

Dotarcie na El Hierro promem jest skomplikowane – połączeń nie ma zbyt wiele, a podróż trwa dość długo. Katamarany Fred Olsen Express (922628200, www.fredolsen.es) pływają na wyspę zaledwie cztery razy w tygodniu (wt„ czw., pt. i nd.). Promy Naviera Armas (Muelle La Estaca s/n; 922550905, www.navieraarmas.com) kursują pomiędzy Puerto de la Estaca i Santa Cruz de Tenerife (El Hierro—Teneryfa: wt., czw. i nd.; Teneryfa-EI Hierro: pn., śr. i pt,; ok. 8 godz.; 50 € w dwie strony, z samochodem 140 €, dopłata do kajuty 30-70 €) oraz Santa Cruz de La Palma (El Hierro—La Palma: wt., czw. i sb.; La Palma-EI Hierro: nd.; ok. 4 godz. 60 €, z samochodem 100 €). Korzystanie z promów dodatkowo utrudnia fakt, że statki często wypływają i przypływają późnym wieczorem lub nad ranem.