Parque Nacional de Timanfaya – przewodnik

PARQUE NACIONAL DE TIMANFAYA

Informacje

Informacji na temat parku i historii jego powstania można zasięgnąć w Centro de Wsitantes Mancha Blanca ok. 3 km na północ od wejścia do parku (Ctra. Yaiza-Tinajo km 11,5; tel 928840839, manchablanca@mma.es, www.reddeparquesnadonales.mma.es /parques/timanfaya; codz, 9.00— 17.00). Wstęp (tel 928840056; codz. 9.00-17,00; wjazd do 15.45) kosztuje 8 € od osoby, a w cenę biletu jest wliczona wycieczka Ruta de los Volcanes podstawianym przez park autobusem. Chętni mogą wjechać na teren parku na wielbłądach, które
czekają w Echadero de los Camellos (Ctra. Yaiza-Tinajo km 4; codz. 9.00-16.00; 12 €).

Komunikacja

Osoby, które zdecydują się na wycieczkę do parku własnym środkiem transportu, nie będą miały większych problemów z dotarciem na miejsce – droga LZ-67 łącząca Yaizę z Tinajo przebiega obok Echadero de los Camellos do odległego o kilka kilometrów wejścia na teren Parque Nacional de Timanfaya i dalej na północ do Centro del Visitantes Mancha Blanca. Część osób decyduje się dojechać do Yaizy autobusem, a dziewięciokilometrowy odcinek biegnącej wśród pól lawy trasy łączącej miejscowość z wejściem do parku da się przejechać taksówką lub przejść na piechotę.

Samochody i taksówki są wpuszczane na teren parku – można dojechać wyłącznie do odległego o 3 km od wejścia parkingu przy punkcie widokowym Islote de Hilario, gdzie działa sklepik z pamiątkami i restauracja El Diablo.
Z parkingu na wycieczkę w głąb parku co kilkanaście minut odjeżdżają specjalne autobusy.

Noclegi i gastronomia

Na terenie parku nie ma miejsc noclegowych, nie wolno też biwakować. Jedynym miejscem, w którym można coś zjeść, jest zaprojektowana przez Manrique El Diablo (tel 928840056; 12.00-15.30, kawiarnia 9.00-16.45), w której ciepła wulkanu używa się do przygotowywania potraw z grilla. Jedzenie w restauracji nie należy ani do najtańszych, ani do najlepszych, jednak te niedostatki rekompensują widoki z przeszklonej jadalni.