La Laguna – Teneryfa

Miasto, potocznie zwalane Laguną (od osuszonej w 1837 r. naturalnej laguny, nad którą je założono) w, rzeczywistości nosi dumną nazwę San Cristobal de la Laguna. Szkoda by było tu nie przyjechać, ponieważ zabytkowy ośrodek jest kwintesencją kanaryjskiego stylu, wdzięku i atmosfery, tym lepszej, że jest to miasto uniwersyteckie. Na pytanie, czy w La Lagunie jest co zwiedzać, odpowiedziało UNESCO w 1999 r., wpisując jej starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Wybierając się na wycieczkę do La Laguny, warto zabrać coś przeciwdeszczowego. Miasteczko cieszy się sławą najbardziej mokrego na Teneryfie – jest tu deszczowo nawet wtedy, jeżeli kilka kilometrów dalej świeci słońce.

La Laguna została założona przez Alonsa Fernandeza de Luga tuż po podbiciu wyspy przez Hiszpanów w 1496 r. Początkowo niewielka baza wpadowa w głąb wyspy w okresie świetności była prężnie rozwijającym się miastem kupców, żołnierzy, biurokratów oraz studentów, którzy nieprzerwanie od 1701 r. studiują w Universidad La Laguna.

Plaza del Adelantado

Spacer po mieście warto rozpocząć od pięknej Plaza del Adelantado z kilkoma ładnymi zabytkami. Pierwszy z nich to XIX-wieczny klasycystyczny ratusz (ayuntamiento) w południowo-zachodnim rogu, gdzie można zajrzeć w godzinach pracy. Na prawo od ratusza wyrasta biały budynek klasztoru Santa Catalina de Siena. Wąska uliczka oddziela go od pałacu Nava -ozdobnego budynku, który łączy w sobie manieryzm, barok i neoklasycyzm. W południowo-wschodnim roku zwraca uwagę niewielka Ermita de San Miguel z XVI w., obecnie służąca jako sala wystawowa.

Calle Obispo Rey Redondo

Przy tej jednej jedynej ulicy jest więcej zabytkowych budynków, niż w niektórych innych miastach. Już na samym początku przyciągają wzrok pomarańczowa Casa del Corregidor i błękitna Casa de la Alhóndiga. Tuż za nimi wznosi się okazała Casa de los Capitanes, którą udostępniono zwiedzającym — wewnątrz mieści się biuro informacji turystycznej. Kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej stronie wyrasta katedra Nuestra Seńora de los Remedios — trój nawowa świątynia została wybudowana w 1915 r. w miejscu wcześniejszej neoklasycznej budowli, której fasadę udało się zachować. Wewnątrz znajduje się grobowiec konkwistadora Fernanda de Luga. Idąc dalej calle Obispo Rey Redondo, mija się eklektyczny różowy budynek Teatro Leal i dochodzi do Plaża de la Concepción, przy której wznosi się najstarszy w La Lagunie i pierwszy wybudowany na wyspie kościół: Nuestra Seńora de la Concepción. Warto wejść na wieżę kościoła, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Calle San Augustm

Z Plaza de la Concepción wąską calle Belen dochodzi się na najpiękniejszą ulicę miasta, Calle San Agustrn. Jedynym jej mankamentem jest to, że kolorowa uliczka tylko częściowo jest wyłączona z ruchu kołowego, a gęsto zaparkowane samochody psują efekt, jaki tworzą niewielkie kolorowe domki i bogato zdobione kamienice. Szczególną uwagę zwracają: piękny pałac biskupi pod nr. 28 Casa Salazar (patio udostępnione zwiedzającym) oraz Casa Lercaro, w której założono Muzeum Historii Teneryfy.

Calle Herradores

Na zakończenie pobytu w La Lagunie warto przespacerować się uliczką o podwójnej nazwie: Herradores/General Franco. To główny deptak starówki, przy którym nie brakuje uroczych kamienic z tradycyjnymi drewnianymi balkonami, sklepów, restauracji i kawiarenek.

Muzea

Museo de Historia de Tenerife

Do wnętrza Muzeum Historii Teneryfy warto zajrzeć choćby wyłącznie po to, żeby zobaczyć budynek, w którym się mieści.

Museo de la Ciencia y El Cosmos

Muzeum Przyrody i Kosmosu to niezwykle interesująca placówka, w której można wziąć udział w eksperymentach pomagających zrozumieć niektóre zjawiska naturalne oraz to, jak funkcjonuje ciało człowieka. Dodatkową atrakcją jest planetarium. Przy muzeum zatrzymuje się tramwaj jeżdżący na trasie La Laguna-Santa Cruz de Tenerife.