Nurkowanie na Teneryfie – rekiny i płaszczki.

Płaszczki i rekiny na Teneryfie.

Płaszczki i Rekiny należą do tej samej rodziny ryb – chrzęstnoszkieletowych. Wspólną charakterystyką w ich ciałach jest brak występowania kości, których funkcje pełni szkielet zbudowany z chrząstki. Generalnie oba gatunki mają grubą skórę bez łusek. Kolejną cechą wspólną jest to, że potomstwo najczęściej rozwija się w ciele matki i rodzi ona rozwinięte osobniki. Możliwe jest rozpoznanie rekinów i płaszczek, które są w ciąży.

Rekiny na Teneryfie ?

Jest to naprawdę częste pytanie. Interesujące jest to, że liczba nurków, którzy nie mają najmniejszej ochoty na spotkanie z rekinem jest właściwie taka sama jak osób, które bardzo chciałyby je zobaczyć. Teneryfa jest otoczona przez wody Atlantyku więc oczywiście rekiny tu występują lecz zdecydowana większość żyje na głębokościach od 50 do 1000m więc nie spotykamy ich podczas nurkowań rekreacyjnych. Tak więc rekiny tu są ale przy nurkowaniach raczej ich nie spotkamy.

 

Angel Sharks (Aniołowate)

Wyjątkiem wartym wspomnienia jest Angel Shark, który z powodu masowych połowów w przeszłości znajduje się na liście gatunków zagrożonych. Można je często spotkać w relatywnie płytkiej wodzie gdzie pojawiają się podczas okresu godowego wiosną choć można je również spotkać zimą i jesienią. Zostają one na Teneryfie do momentu urodzenia potomstwa więc często można też spotkać wiosną małe rekinki.

Angel Shark ma spłaszczone ciało podobnie jak płaszczki i dorasta do 2m długości. Zakopuje się w piasku czekając na przepływające ryby, skorupiaki czy mięczaki.

Gatunek ten nie jest niebezpieczny dla człowieka ale może zostać sprowokowany do odstraszającego zachowania a nawet ugryzienia w przypadku molestowania go przez nurków – najczęściej budzenie go na dnie przez szarpanie za ogon!

Płaszczki

Na Teneryfie występuje regularnie sześć gatunków płaszczek. Są to: Stingray – pospolita, okrągła i roughtail. Dodatkowo występują tu Eagle Ray (Płaszczki Orleniokształtne) , Butterfly Ray (Płaszczki Motyle) i Marbled Electric Ray (Drętwy). Mają one bardzo zbliżone nawyki żywieniowe do Angel Shark.

Nazwa Stingray pochodzi od kolca jadowego, który wszystkie z nich posiadają przy ogonie i służy im do obrony przed innymi drapieżnikami. Nie są one agresywne w stosunku do ludzi i wypadki z nimi wydarzają się niezmiernie rzadko. Lekki dystans jest jednak wskazany o czym niestety przekonał się znany Australijski prezenter telewizyjny i przyrodnik Steve Irwin, który zginął ukłuty w serce kolcem stingray podczas kręcenia programu.

 

Różne gatunki płaszczek mają zbliżony kształt ciała, common stingray jest z nich najmniejsza i ma najjaśniejszy kolor (czasem nazywana żółtą).

 

Okrągły stingray jest ciemna i dorasta do ponad jednego metra mierząc od skrzydła do skrzydła. Często spotyka się je w większych grupach, najczęsciej w jaskiniach czy zacienionych miejscach skalistych.

 

Roughtail stingray jest nieco rzadsza ale łatwo ją rozpoznać po dużych rozmiarach i mocnym długim ogonie, który może osiągnąć nawet dwa metry długości.

 

Eagle ray jest podobnie zbudowana do stingray lecz posiada bardzo charakterystyczną dużą głowę. Łatwiej je spotkać gdyż rzadko zakopują się w piasku i często widać je żerujące na piasku.

 

Butterfly ray posiada znakomity kamuflaż w postaci marmurkowego żółtego koloru, dzięki któremu trudno wypatrzeć ją na piasku. Jej ciało ma trójkątny kształt mierzący do 1.5m z niewielkim ogonem przy którym znajduje się kolec jadowy.

 

Marbled electric ray ma okrągłe, ciemno ubarwione ciało z jasno brązowymi kropkami. Jest najmniejsza z występujących tu płaszczek, dorastając do ok. 60cm. Jest nazywana elektryczną płaszczką, gdyż potrafi wytworzyć impuls elektryczny obezwładniający zdobycz lub broniąc się przed drapieżnikami. Nie poleca się podziwiania tych osobników z bardzo bliska.

Jedna myśl w temacie “Nurkowanie na Teneryfie – rekiny i płaszczki.”

  1. Pływałem w Oceanie na Teneryfie i widziałem jedynie 5 cm płaszczke ktora chciała zjesc malutkiego kraba ale mu sie to nie udało bo krabik schował sie w piasku . ale widok byl super pomimo tego ze polowanie było w skali mikro .

Możliwość komentowania jest wyłączona.