Południowa część wyspy El Hierro

Południowa część wyspy to dwa bardzo odmienne krajobrazy. Łagodne wzgórza i spokojny, jasnozielony sosnowy las otaczający okolice El Pinar kontrastuje z wysokimi i stromymi klifami widocznymi z punktu widokowego w Isora oraz surowym i niepokojącym krajobrazem wulkanicznym w okolicy La Restingi.

El Pinar i okolice

Pośród łagodnych wzgórz porośniętymi sosną kanaryjską (pino canario) ulokowało się niewielkie miasteczko, które pełni funkcję stolicy gminy El Pinar, ustanowionej we wrześniu 2008 r. El Pinar składa się w zasadzie z dwóch niewielkich wiosek – Las Casas i Taibiąue – leżących wzdłuż głównej drogi prowadzącej z Valverde do La Restingi. Zatrzymują się tutaj autobusy kursujące na trasie Valverde-La Restinga. Na nocleg można wybrać dwugwiazdkowy hotel z basenem, Pinar tuż przy przystanku autobusowym lub którąś z casas rurales. W miejscowości zaprasza również kilka barów i restauracji.

Mirador de Tanajara

Z kamiennej wieży widokowej na szczycie wzniesienia Tanajara (ok. 900 m n.p.m.) rozpościera się widok na miasteczko El Pinar, otaczające je jasnozielone lasy sosnowe, oraz południową część wyspy.

Hoya del Morcillo

Ta doskonale przygotowana (kamienne grille, drewno opałowe, lawy i stoły, bieżąca woda, sanitariaty, plac zabaw dla dzieci, boisko), otwarta przez cały rok baza biwakowa jest usytuowana w samym środku sosnowego lasu. Hoya del Morcillo to także jedyne miejsce na wyspie, w którym jest dozwolone rozbijanie namiotów. Warto zwrócić uwagę na tabliczkę upamiętniającą wyczyn dwóch śmiałków, którzy właśnie z tego miejsca w 1992 r. rozpoczęli udaną, pięciodniową podróż balonem do Wenezueli.

Zona arqueológica de El Julan

W 1870 r. w południowo-zachodniej części wyspy, w El Jutón odkryto liczne symbole wyryte w wulkanicznych skatach przez Bimbaczów. Ocenia się, że nieodszyfrowane po dziś dzień petroglify pochodzenia libijsko-berberyjskiego, nazywane Los Letreros („napisy”) oraz Los Numeros („numery”), pochodzą z ok. 200 r. p.n.e. Na terenie strefy archeologicznej można zobaczyć także Tagoror ciekawą konstrukcję wykorzystywaną przez Bimbaczów najprawdopodobniej jako miejsce spotkań rady starszych. Wycieczkę po strefie archeologicznej trzeba zacząć od wizyty w Centro de Visitantes de El Julan, gdzie otworzono ciekawą wystawę poświęconą Bimbaczom oraz odnalezionym w El Julan skarbom. Strefę archeologiczną można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, który czeka na chętnych codziennie o 10.15 — wizyta jest nieodpłatna. Wybierając się do El Julan, należy pamiętać o dobrych butach, butelce wody oraz ochronie przed słońcem, ponieważ aby dotrzeć na miejsce, trzeba zejść ok. 8 km w dół dość stromego, wulkanicznego stoku (powrót tą samą trasą).

Mirador de Llania

Punkt widokowy (1360 m n.p.m.) jest usytuowany w niedalekiej odległości od najwyższego szczytu wyspy -Malpaso (1500 m n.p.m.). Z kamiennego tarasu pośrodku lasu laurowego rozpościera się panorama na Valle de El Golfo. Niestety, widoczność może być ograniczona ze względu na bardzo częste w tym rejonie mgły oraz niskie chmury.

Cala de Tacorón

Kamienne baseny wypełnione krystalicznie czystą wodą, miejsce na piknik, spokojne morze oraz świecące niemal przez cały rok słońce -właśnie to oferuje urokliwa zatoczka w Reserva Marina el Mar de Las Calmas. Amatorzy nieco bardziej aktywnego wypoczynku mogą się wybrać na spacer do pobliskiej Cueva del Diablo (Czarcia Jaskinia) – ścieżka zaczyna się przy parkingu.

La Restinga

Kiedyś senna rybacka wioska, dziś zamieniła się w dość tłoczny, oczywiście jak na standardy El Hierro, kurorcik. Patrząc na to, mówiąc szczerze, nie najbardziej atrakcyjne miejsce na wyspie, można się zastanawiać, dlaczego właśnie tutaj tak intensywnie rozwija się turystyka. Odpowiedź jest tyle niespodziewana, co prosta -przyjeżdżają tu głównie nurkowie, ponieważ pobliskie Mar de las Calmas jest uważane za jedno z lepszych miejsc nurkowych na świecie. Osoby niezainteresowane nurkowaniem znajdą tu dwie niewielkie plaże z czarnym piaskiem i bardzo spokojnym morzem. Są zazwyczaj puste, ale niestety, nie wyglądają zbyt atrakcyjnie – dotyczy to szczególnie pierwszej z nich, nad samym portem. Lepsze warunki panują na drugiej plaży, kilkaset metrów na zachód od portu, w stronę wału ochronnego (na plażę schodzi się z Avda. Maritima). Decydując się na kąpiel, trzeba uważać na śliskie kamienie przy samym wejściu do morza. Warto też udać się na spacer do końca biegnącej wzdłuż wybrzeża Avda. Maritima – w miejscu, w którym kończy się bulwar, zaczynają się pola zastygłej lawy.

Ponieważ La Restinga to zagłębie nurkowe, oferta aktywnego wypoczynku jest skierowana głównie do amatorów tego sportu. Nie trzeba jednak być doświadczonym nurkiem, aby odkryć piękno morza wokół El Hierro – kluby nurkowe część swojej oferty kierują także do osób, które swoją przygodę z nurkowaniem dopiero zaczynają. Propozycje są mniej więcej podobne: nurkowanie w ciągu dnia (25-30 € za pojedyncze zejście) i nocą, podstawowe (Open Water Diver ok. 400 €, Scuba Diver ok. 300 €) oraz specjalistyczne kursy PADI. Warto się skontaktować z wybranym klubem jeszcze przed planowanym wyjazdem -na miejscu może to być nieco skomplikowane, ponieważ, ze względu na wyjazdy biura mają nietypowe godziny otwarcia. Można skorzystać z usług następujących klubów: El Hierro Taxi Diver, Arrecifal, El Submarino, Benthos, El Hierro, El Tamboril oraz Fan Diving.