Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Stolica administracyjna Teneryfy i zachodnich Wysp Kanaryjskich to duże (200 tys. mieszkańców), dynamiczne i pełne energii miasto oraz ważny port. Pod względem liczby mieszkańców Santa Cruz de Tenerife przewyższa jedynie Las Palmas de Gran Canaria. Miasta te łączy zresztą długa historia konkurencji o tytuł stolicy archipelagu. Konsensus został osiągnięty – przewodniczą archipelagowi na przemian, w czteroletnich kadencjach.

W gwarnym i ruchliwym ośrodku nie odczuwa się pośpiechu charakterystycznego dla wielkich aglomeracji ani panującej na południu turystycznej atmosfery. Najprościej można je określić jako typowe wyluzowane kanaryjskie miasto.

Santa Cruz de Tenerife to miasto, które od XVII do XIX w. bardzo zmieniło swoje oblicze. W związku z intensywnym rozwojem zniszczeniu uległa część zabytków, niemniej jednak to, co pozostało, jest naprawdę godne uwagi.

Wokół kościoła Nuestra Seńora de la Concepción

Zwiedzanie Santa Cruz de Tenerife można zacząć w miejscu, w którym wszystko się zaczęło, czyli przy kościele Nuestra Seńora de la Concepción, nazywanym katedrą. Zaledwie kilka kroków od świątyni, przy dzisiejszym przystanku Fundación („założenie miasta”), Alonso de Fcrnandes wbił w ziemię drewniany krzyż (cruz) -symbol założenia miasta. Pierwszy kościół, który postawiono w tym miejscu w 1502 r., został gruntownie przebudowany w XVI i XVII w. po pożarze z 1632 r. Ostatnie prace remontowe zakończyły się w 1996 r. Jednym z największych skarbów przechowywanych w świątyni jest drewniany krzyż oprawiony w szkło i srebro, który ponoć wbito w ziemię po zwycięstwie nad Guanczami.

Drugim są brytyjskie flagi odebrane admirałowi Nelsonowi po nieudanym szturmie na Santa Cruz de Tenerife.

Z przykościelnego placu odchodzi calle Antonio D. Alfonso – ta wdzięczna uliczka, nazywana przez miejscowych calle de la Nuria, to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zakątków. W niewysokich kolorowych kamienicach swoje siedziby mają bractwa karnawałowe. Można tu również znaleźć kilka urokliwych knajpek, które w ciągu dnia serwują dania nowej kuchni kanaryjskiej, a wieczorem zamieniają się w gwarne puby. W pobliżu calle de la Nuria stoją Muzeum Przyrody i Człowieka, sal a wystawowa Centro de Arte La Recova oraz Mercado de Nuestra Seńora de Africa – kryty miejski targ, na którym można kupić doskonale regionalne produkty spożywcze i rękodzieło, a także zrobić zwykłe zakupy spozywcze.

Okolice Plaza de Espańa

Następnym przystankiem na trasie jest przestronna (ponad 5 tys. m2) Plaza de Espańa z marmurową fontanną i fantazyjnymi sznurami lamp, zbudowana w 1929 r. na miejscu dawanej twierdzy. Niemal pośrodku placu wznosi się kontrowersyjny pomnik Cruz de los Caidos, wystawiony ku czci poległych w czasie wojny domowej (1936-1939).

Wzniesiona w 1944 r. budowla jest przykładem typowej architektury frankistowskiej. Teoretycznie na szczycie potężnego krzyża, będącego częścią pomnika, urządzono taras widokowy jednak zwykle jest zamknięty. Przy placu wznoszą się potężne neoklasycystyczne budynki Cabildo Insular i poczty. Tuż obok rozciąga się plac pod wezwaniem patronki Wysp Kanaryjskich, Virgen de Candelaria. której rzeźbę umieszczono w jego wschodniej części. Plaża de Candelaria pełni funkcję głównego placu miasta – skupiające się wokół kafejki to idealne miejsce odpoczynku dla zmęczonych zakupami na największej handlowej ulicy miasta, Calle de Castillo.
Niewielka Calle de San Francisco prowadzi z Plaża de Candelaria na obsadzoną drzewami kauczukowymi Plaża de San Francisco, przy której wznosi się ładny barokowy kościół św. Franciszka z przełomu XVII i XVIII w. Za kościołem, przy uroczym skwerze Principe de Asturias wyrasta Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych.

Z parku Garcia Sanabria do Plaza General Weyler

Jakieś 10 minut marszu na zachód od Plaza Principe Asturias rozciąga się liczący 70 000 m2 park miejski Garcia Sanabria – ulubione miejsce mieszkańców, które doskonale się nadaje na poranny jogging, ćwiczenia jogi czy popołudniowy spacer. Pośród egzotycznych roślin i drzew w północnej części można podziwiać instalacje sztuki współczesnej.

Od zachodniej strony biegnie szeroka Avenida de Veinticinco de Julio -kierując się aleją na południe, po około 10 minutach dochodzi się do uroczej Plaża de los Patos, która klimatem przypomina nieco Andaluzję.

W centrum stoi okrągła fontanna z kaczką (pato) pośrodku, wokół której ustawiono obłożone typowymi andaluzyjskimi płytkami ceramicznymi (azulejos) ławki. Przy placu wyrasta Templo de San Jorge, żywcem wyjęty z angielskiej prowincji. Można nadłożyć drogi i z placu ulicą Costa y Grijalba udać się do Plaza de Toros, wybudowanej w 1892 r. areny korridy, gdzie obecnie organizuje się koncerty i pokazy kinematograficzne.

Na południe od Płaza de los Patos znajduje sięjcdno z „serc” Santa Cruz de Tenerife – plac General Weyler, a przy nim biały budynek Capitama General, dawna siedziba Generalnego Kapitanatu (instytucji zarządzającej nowymi ziemiami powoływanej przez królów Hiszpanii).

Na południe od centrum

Po 15 min marszu wzdłuż portu z Plaza de Espańa dochodzi się do fascynującego Auditorio de Tenerife, autorstwa słynnego architekta z Walencji — Santiaga Calatravy. Wzniesiona w 2003 r. budowla, uważana za perłę nowoczesnej architektury, szybko stała się symbolem miasta – mieszkańcy toczą nieustanne spory o to, co tak naprawdę przedstawia jej niecodzienny kształt. Budynek pełni funkcję sali koncertowej oraz siedziby orkiestry symfonicznej. Kilkadziesiąt metrów od audytorium rozciąga się Parque Maritimo Cesar Manrique, piękne baseny z wodą morską zaprojektowane przez słynnego architekta z Lanzarote Cesara Manrique.

Muzea

Museo de la Naturaleza y el Hombre

Muzeum Przyrody i Człowieka urządzono w pięknym budynku dawnego szpitala. W jego wnętrzu można podziwiać przede wszystkim wystawy związane z historią naturalną Teneryfy: z życiem Guanczów (mumie, narzędzia itd.), działalnością wulkanów, fauną i florą.

Museo Municipal de Bellas Artes de Santa Cruz de Tenerife

Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych tuż przy pięknej Plaża del Principe prezentuje kolekcję obrazów kanaryjskich, hiszpańskich i flamandzkich mistrzów, takich jak Ribera, Sorolla, Breughel, van Loo i Jordanes. Organizowane są także wystawy czasowe.

Museo Militar de Canarias

Muzeum Wojskowe na północ od Plaza de Espańa od 1988 r. prezentuje historię wyspy z wojskowego punktu widzenia. W salach placówki można zobaczyć kolekcję wojskowych mundurów oraz broni palnej i białej używanej w czasie konkwisty. Największym skarbem jest armata El Tigre („tygrys”) — według legendy kula wystrzelona z tej armaty oderwała prawe ramię generałowi Nelsonowi, kiedy ten przypuścił nieudany szturm na Santa Cruz de Tenerife.