La Gomera – przewodnik

Orientacja

La Gomera ma kształt spłaszczonej kopuły, której szczyt porasta bujny las wawrzynowo-cedrowy. Najwyższe wzniesienie to Alto de Garajonay (1487 m n.p.m.). Wyspa jest rozdarta głębokimi wąwozami, opadającymi w kierunku wybrzeża. Jary kończą się niewielkimi wulkanicznymi plażami -pozostała część wybrzeża to strome klify. Niemal okrągła La Gomera jest podzielona na pięć gmin: San Sebastian, Hermigua, Vallehermoso, Agulo i Alajeró.

Klimat

Można powiedzieć, że średnia roczna temperatura na La Gomerze to ok. 25°C (20°C zimą i do 30°C latem), jednak ta zasada sprawdza się głównie na wybrzeżu. Trzeba pamiętać, że wraz ze zmianą wysokości aura znacznie się zmienia, dlatego nawet jeżeli nad morzem jest ciepło i słonecznie, w centrum wyspy, na wysokości ponad 1000 m n.p.m., może być znacznie chłodniej, a na dodatek wilgotno i wietrznie. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby planujące wycieczki po Parku Narodowym Garajonay. Na La Gomerze rzadko pada deszcz, a jeśli już, to zazwyczaj w okolicach listopada. Po przekroczeniu pewnej wysokości można zaobserwować fenomen zwany deszczem horyzontalnym (skraplająca się bardzo gęsta mgła), dlatego wybierając się w góry, warto zabrać coś przeciwdeszczowego. Wyraźnie widać różnicę między zieloną, odrobinę chłodniejszą północą i ciepłym, spalonym słońcem południem.

Przyjazd

Samolot

Niewielkie lotnisko (922873000) jest usytuowane ok. 3 km na zachód od Playa de Santiago i 35 km od San Sebastian. Obsługuje loty wyspiarskiej linii Bintercanarias (w922873024, fax 922873025, info@bintercanarias.es, www.binternet.com), która oferuje bezpośrednie połączenia z lotniskiem Tenerife Norte (codz. 4 loty), skąd odlatują samoloty na pozostałe wyspy. Z lotniska do Playa Santiago, San Sebastian i Valle ; Gran Rey można dojechać autobusem, jednak nie kursują one zbyt często, dlatego znacznie wygodniejszą i szybszą opcją jest wynajęcie samochodu na lotnisku lub ; taksówki (do Playa Santiago ok. 8 €,  do San Sebastian i Valle Gran Rey ok. 35 €).

Prom

Na La Gomerę najłatwiej dotrzeć promem. Połączenia z portem Teneryfa Los Cristianos obsługują dwie firmy: Fred Olsen (®922871007, www.fredolsen.es; pn.-pt. 4 razy dziennie, sb. i nd. 2 razy dziennie; ok. 60 € w dwie strony, z samochodem ok. 160 €) oraz Naviera Armas (922871324, www.navieraarmas.com; pn.-pt. 4 razy dziennie; ok. 50 € w dwie strony, j z samochodem ok. 90 €). Obie firmy ; przyznają zniżkę ok. 10% osobom, które kupią bilet w dwie strony. Ponadto promem Naviera Armas można popłynąć z San Sebastian na La Palmę (raz dziennie; ok. 70 € w dwie strony, z samochodem ok. 170 €), a katamaranem Fred Olsen na El Hierro (raz dziennie; ok. 100 € w dwie strony, z samochodem 250 i). Według reklamy Freda Olsena, rejs Los Cristianos—La Gomera trwa około 35 min, trzeba jednak pamiętać, że mowa tu o samej przeprawie – po uwzględnieniu czasu potrzebnego na odbicie od brzegu oraz przycumowanie okazuje się, że na promie spędza się jakąś godzinę. Nieco wolniejsze jednostki Naviera Armas (90 min od odbicia do zacumowania) warto wybrać z kilku powodów: po pierwsze na promach tej firmy podczas przeprawy można wyjść na otwarty pokład – widoki na La Gomerę, a przede wszystkim na Teneryfę i górujący nad oceanem wulkan Teide, który przy dobrej pogodzie widać w całej okazałości, są naprawdę niezapomniane; po drugie promy Naviera Armas są większe i dlatego mniej odczuwalne jest na nich falowanie; po trzecie – są tańsze.

Jedna myśl w temacie “La Gomera – przewodnik”

Możliwość komentowania jest wyłączona.