La Gomera – przewodnik

Plaże

Niemal każda dolina La Gomery jest zakończona kamienistą lub pokrytą czarnym wulkanicznym piaskiem plażą. Bezpieczne kąpiele są możliwe jedynie na niektórych, w większości południowych plażach – na innych pływanie, ze względu na silne prądy morskie, może być ryzykowne. Najbardziej uczęszczane plaże to Playa Santiago oraz Playa de La Calera i Playa de la Puntilla w Valle Gran Rey; miłośnicy kąpieli słonecznych powinni również zawitać do San Sebastian, Hermigua i Vallehermoso. Jedną z najbardziej urokliwych plaż na wyspie jest Playa de Alojera. Naturyzm jest dozwolony na Playa de Inglćs, Playa Vueltas, Playas Chinguarime, Playa del Medio i Tapahuga.

Porty

Na La Gomerze są trzy porty, w których można zacumować: w San Sebastian (Puerto Deportivo Marina de San Sebastian de la Gomera; 922141769, fax 922871362, mlg@marinalagomera.com; 28° 05″ 30″, N 17° 63″ 53″ W; VHF; 316 miejsc), w Playa Santiago (Puerto de Playa de Santiago; 922895275, fax 922895906, www.puertodecanarias.com;  28° 01″ 00″ N, 71° 21″ 00″ W; 33 miejsca) oraz w Valle Gran Rey (Puerto Valle Gran Rey; 922805476, www.puertosdecanarias.com; 28° 05″ 48″, N 17° 21 „00” W; 20 miejsc). Tak jak w przypadku innych wysp, warto zadzwonić przynajmniej jeden dzień przed planowanym zawinięciem do portu i zarezerwować miejsce.

Wypoczynek z dziećmi

La Gomera to dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi, jednak pod warunkiem, że ich rodzice czy opiekunowie potrafią zorganizować im czas na plaży czy podczas spaceru w lesie. Na wyspie nie ma tak popularnych w kurortach Teneryfy czy Gran Canarii parków rozrywki i ogrodów zoologicznych. Ciekawym pomysłem jest wzięcie udziału w wyprawie statkiem w poszukiwaniu wielorybów, aby zobaczyć słynny klif Los Organos. Z Valle Gran Rey można się także wybrać na półgodzinną wycieczkę na osiołkach.

Aktywny wypoczynek

La Gomera to wymarzone miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek na tonie natury, przede wszystkim piechurów, jednak również osoby preferujące inne formy aktywności znajdą tu coś dla siebie. Do wyboru są wyprawy rowerowe, wycieczki statkiem, kursy nurkowania, wędkowanie na otwartym morzu, golf, przejażdżki konne oraz na osłach, a nawet loty na paralotni.

Wędrówki

Dla piechurów przygotowano ponad 200 km tras o różnym stopniu trudności. Szlaki biegną zarówno wzdłuż wybrzeża, jak i po interiorze – szczególnie dużo szlaków jest w Parku Narodowym Garajonay.

Wyruszając na szlak, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w mapę: bardzo przydatną, wraz z krótkim opisem 20 proponowanych tras, można otrzymać w punktach informacji turystycznej lub jeszcze przez wyjazdem pobrać z Internetu (www.gomera-island.com). Bardziej

szczegółowe wydawnictwa można kupić w księgarniach w San Sebastian oraz yalle Gran Rey. Szczególnie warte polecenia są mapy przygotowane przez Kompass and Freydag & Berndt oraz Discovery Walking Guides. Angielskie wydawnictwo DWG (www.walking.demon.co.uk) oferuje przewodnik Walk La Gomera! (j. ang.), zawierający szczegółowy opis 35 tras po wybrzeżu i interiorze.

Planując pieszą wycieczkę, należy się przygotować na różne typy pogody -różnice wysokości na La Gomerze są naprawdę duże, a wraz ze zmianą wysokości gwałtownie zmienia się pogoda. Nawet jeżeli na wybrzeżu świeci stonce, w okolicach środka wyspy może być chłodno i deszczowo, dlatego wyruszając na wędrówkę, koniecznie trzeba zabrać ciepłe ubrania, ale nie należy też zapominać o czapce chroniącej przed słońcem.

Planując wędrówki po wyspie, można skorzystać z bogatej oferty firm organizujących piesze wycieczki z przewodnikiem. Taka wyprawa może się okazać dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że nie trzeba się martwić się o transport z hotelu na szlak i z powrotem, ani wracać do zaparkowanego gdzieś samochodu. Dodatkową zaletą zorganizowanych wypraw są przewodnicy – osoby zakochane w wyspie, często obcokrajowcy, wyspiarze z wyboru. Działające na wyspie firmy oferują wycieczki cało- i półdniowe, przewidziane zazwyczaj dla dziesięciu uczestników. Ceny oscylują w okolicach 30 €. W koszt droższych wycieczek (np. organizowane przez Temocodó) zazwyczaj jest wliczony obiad.

Przydatne adresy Viajes Temocoda (c/El Calvario 154, San Sebastian de La Gomera; 922141251, fax 922141009, www.temocoda.com). W ofercie wędrówki, wspinaczka, a dia bardziej wymagających wycieczki limuzyną po wyspie.

Luipe Tours (Plaża de La Encarnación s/n, Agulo; 922146028, fax 922146028, luipetours@yahoo.es, www.luipetours.com). Wędrówki, wyprawy rowerowe, wycieczki autobusowe.

Timah (Apdo. de Correos 74, Valle Gran Rey; 922805726, info@timah.net, www.timah.net). Wędrówki po wyspie oraz rezerwacja hoteli.

Anda Ya! (Avda. Maritima La Puntilla, Va!!e Gran Rey; 922807037, info@andaya.de, www.andaya.de). Oddział Timah wyspecjalizowany w organizacji kilkudniowych trekkingów (noclegi i posiłki w kwaterach agroturystycznych).

Gomeraventura (Ctra. General 56, Hermigua; 646075163 i 649979773, fax 922144057, info@gomeraventura.com, www.gomeraventura.com). Trójka przyjaciół organizuje wędrówki, wspinaczki oraz ” wyprawy rowerowe.

Obserwowanie wielorybów i delfinów

La Gomera to dobre miejsce na obserwowanie wielorybów i delfinów. Wycieczki organizują wyspecjalizowane firmy z Valle Gran Rey oraz Playa Santiago. Większość statków kieruje się na północ wyspy, gdzie w okolice klifu Los Organos.

Jedna myśl w temacie “La Gomera – przewodnik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *