Teneryfa Noclegi

Noclegi

Miejsc noclegowych na Teneryfie jest naprawdę dużo i chociaż większość z nich to apartamenty i średniej klasy hotele, można także znaleźć tanie pensjonaty,
casas rurales oraz luksusowe obiekty. Szukając noclegu, najlepiej kontaktować się z wybranymi hotelami bezpośrednio lub skorzystać z jednej z wielu stron, przez które można dokonywać rezerwacji (np. www.canarias.com, www.abcanarias.com).

Kłopotów ze znalezieniem noclegu nie będzie w Santa Cruz de Tenerife i w praktycznie całej północnej części wyspy – dla świętego spokoju warto jednak dokonać rezerwacji z kilkudniowym wyprzedzeniem. Gorzej może być na południu, a szczególnie w kurortach Los Cristianos i Playa de las Americas. Tam po prostu jest drogo, a część miejsc rezerwują agencje.

Dlatego osoby, które planują zatrzymać się na dłużej w którymś z kurortów, powinny raczej skorzystać z biura podróży – ich oferty przelotu z pobytem są po prostu zdecydowanie tańsze niż szukanie noclegu i przelotu na własną rękę.

Na Teneryfie nie wolno rozbijać namiotów poza kempingami, a tych na wyspie jest niewiele. Kemping można znaleźć na północy, w Punta de Hidalgo, oraz dwa na południu, w pobliżu El Medano. Sytuację ratują specjalne strefy biwakowe, w których jedynie można rozbić namiot po uzyskaniu pozwolenia od lokalnego samorządu – Cabildo de Tenerife (c/Diego de Almagro 1, Santa Cruz de Tenerife; tel922239199, fax 922239191). Pozwolenie jest zazwyczaj wydawane na okres 3-7 dni i należy o nie wystąpić od 3-30 dni przed planowanym przyjazdem. Strefy wyposażone są zazwyczaj w toalety, czasami w prysznice, ale na tym udogodnienia się kończą. Więcej informacji na temat lokalizacji i warunków poszczególnych stref: www.webtenerife.com (zakładka Press&Travel lndustry-Travel Industry Zone-Activities-Acampadas-Zonas de acampada).

Gastronomia

Na Teneryfie można spróbować wielu przysmaków kuchni kanaryjskiej, a w kurortach także kuchni chińskiej, niemieckiej, angielskiej itd. itp. Zdecydowanie trzeba spróbować trzech dań: carne fiesta (kawałki wieprzowiny duszone z czosnkiem, ostrą papryką i białym winem), dość nietypowej w smaku specjalności z Santa Cruz de Tenerife – morcilla dulce (kaszanka z polędwicy wieprzowej z domieszką ziemniaków, rodzynek i miodu) oraz grillowanych ryb chicharros, które kiedyś byty tak popularne w Santa Cruz de Tenerife, że ich mieszkańcy do dzisiaj są nazywani chicharreros. Lubiący słodycze nie rozczarują się deserem huevos moles (rodzaj puddingu z żóftek i cukru). Wszystko smakuje jeszcze lepiej w towarzystwie wina, tym bardziej, że trunki z Teneryfy cieszą się bardzo dobrą opinią.

Na wyspie jest pięć rejonów winiarskich: Acentejo-Tacoronte, Valle de Orotava, Ycod-lsora-Daute, Guimar oraz Anaga. W każdym produkuje się wszystkie rodzaje wina, jednak czerwone ponoć najlepiej wychodzi w Tacoronte (szczególnie z winnic Wńa Norte i Brezal), białe w Yalle de Orotava, a różowe w okręgu Giiimar i na półwyspie Anaga.