Północny wschód Teneryfe – góry Anaga

Północny wschód Teneryfe – góry Anaga

Pasmo niezbyt wysokich wulkanicznych szczytów pokrytych zielenią, które zajmują praktycznie całą północno-wschodnią część wyspy, to jeden z najpiękniejszych zakątków Teneryfy i całkowite przeciwieństwo turystycznych miejscowości. Góry Anaga, geologicznie najstarsza część wyspy, to wyjątkowo słabo zaludnione miejsce, w dodatku nadal bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Głębokie doliny, lasy wawrzynowe, skaliste wybrzeża i zagubione miasteczka to idealne miejsce na piesze wędrówki.

San Andres

Tuż przed wjazdem na plażę Teresitas przejeżdża się przez dolną część San Andres — niewielkiego miasteczka wspinającego się na zbocza góry Atmosfera i architektura tego miejsca przywodzą na myśl którąś z greckich wysp. San Andres słynie przede wszystkim z bardzo dobrych restauracji serwujących świeże ryby i owoce morza. Szczególnie polecane są lokale Los Churritos oraz Marisqueria Ramon przy nadmorskim deptaku, tuż przed wjazdem na plażę. Do miasteczka dojeżdża autobus #901 z Santa Cruz de Tenerife.

Z San Andres do Taganany

Stroma i kręta droga TF-12 prowadzi z San Andres w górę masywu Anaga i chociaż kusi, by raz po raz zatrzymywać się i podziwiać widoki, warto dojechać na samą górę, skręcić w kierunku Taganany w drogę TF-134, by po kilku metrach zatrzymać się przy Mirador de Bailadero, skąd roztacza się zachwycający widok na góry oraz leżące na wybrzeżu miasteczko Taganana. Z niewielkiej osady można pojechać bezpośrednio krętą TF-134 do Taganany, wcześniej warto jednak zrobić sobie wycieczkę na wschodni kraniec masywu. Droga TF-123 prowadzi przez lasy wawrzynowe do uroczej zapomnianej przez świat osady Chamoraga.

Taganana, Roąue da las Bodegas, Almaciga

Zjeżdżając stromą i krętą drogą z Bailadero, już z daleka można podziwiać malowniczo położoną wioskę Taganana. Niektórzy uważają, że osadę w tym niedostępnym miejscu założyli włoscy rozbitkowie, jednak według relacji historycznych założył ją w 1501 r. Alonso Fernandez de Lugo. Co ciekawe, ta niewielka, odcięta od świata wioseczka rozwijała się niezwykle dynamicznie dzięki uprawie trzciny cukrowej i produkcji wina. Poza tradycyjnymi domami można tu zobaczyć kaplicę Santa Catalina oraz XVI-wieczny kościół Nuestra Seńora de las Nieves, jeden z trzech najstarszych na wyspie. W ostatnich latach wioska stała się celem zorganizowanych autokarowych wycieczek, jednak w dalszym ciągu zachowuje wiele uroku miejsca na końcu świata.

2 km na wschód od Taganany rozciągają się uwielbiane przez surferów Playa de San Roque i Playa de Benijo, z których pięknie widać wynurzające się z oceanu formacje Roques de Anaga. Pomiędzy plażami, na skalnym występie przycupnęła niewielka osada Almaciga, ostatni przystanek autobusu jadącego z Santa Cruz de Tenerife. Niemal bezludne plaże ze względu na silne prądy morskie nie należą do najbezpieczniejszych.

Dalej widowiskowa trasa biegnie w stronę zamieszkiwanej przez siedem osób wioski El Draguillo, gdzie droga po prostu się kończy.

Do Taganay i Almacigi najwygodniej dojechać własnym samochodem, chociaż inna opcja to autobus #246 z Santa Cruz de Tenerife. Zatrzymać się można w apartamentach Casa de Isabela y Jose. Przy Playa San Roque skupia się kilka barów i restauracyjek, serwujących najprawdopodobniej najlepsze jedzenie na wyspie, a w Benijo działa godna polecenia restauracyjka El Fronton.

Z Taganany do La Laguny

Z Taganany należy wrócić do miejsca, gdzie skręcało się do Bailadero i wjechać na drogę TF-12, kierując się na zachód. Po kilku kilometrach dojeżdża się do rozjazdu, przy którym stoi znak kierujący do najwyżej położonego (992 m n.p.m.) punktu widokowego masywu Anaga. Z Pico del Ingles („punkt Anglika”) pięknie widać cały masyw, ale także wznoszący się majestatycznie ponad wyspą wulkan Teide. Pico del Ingles był kiedyś punktem obserwacyjnym angielskich piratów, którzy dawali znaki przyczajonym w przybrzeżnych skałach kamratom, informując o zbliżających się hiszpańskich okrętach. Po powrocie na drogę TF-12 warto zatrzymać się przy punkcie widokowym Jardina, skąd roztacza się piękny widok na La Lagunę. Drogą TF-12, z małym przystankiem w punkcie widokowym Las Mercedes, dojeżdża się do samego centrum La Laguny.