Północna część wyspy Teneryfe

Północna część wyspy Teneryfe

Gdyby ktoś nagle został przeniesiony z południowej do północnej części wyspy, mógłby pomyśleć, że zmienił kontynent. Zielona i wilgotna północ to zupełnie inny świat niż spalone słońcem południe. To niezwykle ciekawy teren do zwiedzania – można tu znaleźć nie tylko piękną przyrodę, ale także najpiękniejsze na wyspie zabytki architektury

Z La Laguny do Tacoronte

Z La Laguny do Tacoronte można w ciągu kilku minut dojechać autostradą, warto jednak nadłożyć trochę drogi i wybrać się trasą prowadzącą przez Guamasę, Valle Guerrę i El Pris. Żadna z tych miejscowości nie jest spacjalnie zachwycająca, za to widoki z Mirador del Boquerón i El Pris są wspaniałe. Dodatkowo tuż przez wjazdem do Valle Guerry ma siedzibę Museo de Antropologia de Tenerife (Muzeum Antropologiczne), urządzone w pięknej posiadłości z XVIII w. Wystawy prezentują styl życia (ubrania, narzędzia rolnicze, instrumenty muzyczne) dziadków i pradziadków dzisiejszych canarios. Do Valle Guerry można też dojechać autobusem #051 z La Laguny.

Tacoronte

Od szczytu aż po brzeg, od morza aż po gór końce nie ma wina jak Tacoronte… Ta ludowa przyśpiewka przypomina o tym, że Tacoronte jest stolicą jednego z najważniejszych regionów winiarskich Teneryfy, w którym produkuje się doskonałe czerwone wino. Miasteczko ma raczej nowoczesną zabudowę i nie należy do najpiękniejszych na wyspie, chociaż można znaleźć w nim dwa naprawdę urokliwe miejsca: placyk i okolice wokół kolonialnej Iglesia de Santa Catalina oraz oddaloną o 20 minut marszu na wschód Iglesia de Santo Cristo de Dolores z XVII w., wraz z przyległym zakonem San Agustm. Tuż obok jest niewielka Callejón Jose Izquierdo z malowniczymi tradycyjnymi domkami. Do Tacoronte dojeżdżają autobusy #101 z Santa Cruz de Tenerife i z Puerto de la Cruz oraz #021 i 051 z La Laguny. Informacji można zasięgnąć w Oficina de Información y Turismo de Tacoronte.

El Sauzal

Zaledwie 3 km od Tacoronte w stronę wybrzeża leży niewielka miejscowość El Sauzal. Większość osób przyjeżdża tu z powodu dwóch przepięknych punktów widokowych.
Z usytuowanego nad stromym klifem Mirador de Garańona rozciąga się piękna panorama wschodniego wybrzeża, a z Mirador de Baranda widok na zachodnią część wyspy i szczyt Teide. Tuż obok drugiego punktu widokowego, zaraz przy zjeździe z autostrady, ma siedzibę Muzeum Wina i Miodu Casa de la Baranda. W placówce urządzonej we wspaniałej wiejskiej posiadłości można zapoznać się z procesem produkcji wina, a także spróbować i kupić trunki wytwarzane na Teneryfie. Zgłodniali mogą się posilić w bardzo dobrej tradycyjnej restauracji na terenie muzeum. Do El Sauzal można dojechać z La Laguny autobusami #11 i 12.