Jakie są ceny na Teneryfie?

Za butelkę wody mineralnej(1,5l) zapłacimy około 0,70 Euro centów ( ta sama woda w sieci Lidl kosztuje 0,35 Euro centów). Lepiej opłaca się kupić dużą, 5l butelkę, która kosztuje podobnie. Mleko od 0,5 Euro za litr, średnia cena 1 Euro.
Soki około 1-2 Euro. Masło jest drogie i poza tanimi marketami jak Lidl czy Mercadona spotykamy najczęsciej masło importowane z Irlandii, które kosztuje ponad 1,40 Euro.
Duży wybór margaryn w niższych cenach. Najbardziej popularne wśród pieczywa są bagietki i kosztują 0,30 Euro za małą. Większy wybór pieczywa w niższych cenach znajdziemy również w sieciowych marketach (pieczywo pełnoziarniste, ciemne itp. 30% droższe).
Nabiały w tym sery są przepyszne i w wielu rodzajach – sery kozie, owcze, i tradycyjne żółte. Ceny kształtują się od 5 Euro za kilogram do 10 Euro. Dla miłośników serów prawdziwa uczta smaków.
Wino hiszpańskie i lokalne jest bardzo tanie i równie dobre i tu uwaga! Litr takiego wina kosztuje od 0,65 Euro do 1,5 Euro za litr (oczywiście są tez wina droższe). Litr Sangri można kupić za 1 Euro, doskonale smakuje z lodem, kawałkami pomarańczy , jabłka i cytryny.

Alkohol w sklepach i na stacjach jest sprzedawany tylko do godz. 23. Piwo od 0,5 Euro do 0,7 Euro za puszkę Tropicala, Piwo San Miguel 1l za 1,25 EUR /supermarket Mercadona/. Coca-cola 1,5 Euro za 2 litry. Piwo w barze czy restauracji kosztuje od 1Euro do 1,5 Euro. Z mocniejszych trunków polecamy kanaryjski rum, który kosztuje około 6 Euro za litr. Taniej niż w Unii Europejskiej można kupić alkohole, papierosy (od 1.2Eur za paczkę), tytoń w tym miejscowe cygara i cygaretki, perfumy i wody toaletowe. Produkty te są wolne od cła!
Owoce i warzywa warto kupować te sezonowe i lokalne, takie jak pomarańcze, banany kanaryjskie (są dużo mniejsze ale wyjątkowo bogate w witaminy),avocado, winogron, pomidory, ogórki, zielone cukinie, miejscowe odmniany ziemniaków. Na lokalnych bazarach (agricultural market) ceny owoców i warzyw są do 30 % niższe od cen w marketach i są to produkty od miejscowych rolników z upraw ekologicznych.
Za obiad w restauracji zapłacimy od 8 do 14 Euro. Za tapas ( przystawki ) od 3 Euro do 6 Euro, jest to zwykle talerz z różnościami: sery, wędliny, oliwki.
Kawa wszędzie ma taką samą cenę 1,5 Euro. Polecam kawę, którą piją mieszkańcy Teneryfy i Las Palmy, barraquito lub barraco. Jest to trzywarstwowa kawa składająca się ze słodkiego, skondensowanego mleka, espresso i normalnego mleka, czasem doprawiona odrobiną cynamonu, rumu i skórką cytryny. Aromatyczna barraco kosztuje 1 Euro.
Ceny mięs i wędlin są podobne do cen w Polsce.
Ryby są dość drogie, średnia cena to 7-8 Euro za kilogram. Najtańsze są duże tuńczyki w cenie 2 Euro za kilogram, makrele i sardynki. Popularna i smaczna ryba Dorada kosztuje około 5 Euro. Duże świeże krewetki kosztują 8 Euro za kilogram a małże ok. 3Euro.

TRANSPORT NA TENERYFIE.
Ceny paliwa na Teneryfie oscylują w granicach 1.1Euro za litr.
Jeśli planujemy sami podróżówać po Teneryfie lokalnymi autobusami, warto zakupić kartę Bus Bono za 12 lub 30 EUR. Taką kartę kupuje się w kioskach lub na dużych dworcach autobusowych. Karta ważna jest np. na dwie osoby i na trasach powyżej 20 km pozwala zaoszczęzdić ok. 50%, a na krótszych do 30%. Wystarczy z tą kartą wejść do autobusu, włożyć kartę do komputera obok kierowcy i podać mu naszą trasę.
A tu przykłady oszczędności:
Puerto de la Cruz – Santa Cruz de Tenerife: 4.10 Euro (2.15 bus pass)
Puerto de la Cruz – Tenerife Sur Airport: 8.90 Euro (4.70 bus pass)
Puerto de la Cruz- Playa de las Américas: 11.20 Euro (5.85 bus pass)
Puerto de la Cruz – Teide National Park: 4.80 Euro (2.55 bus pass)
Playa de las Américas – Santa Cruz de Tenerife: 7.30 Euro (3.60 bus pass)
Taxi kosztuje 0,50 Euro za kilometr, plus od 1,50 Euro do 2 Euro za dojazd w danym regionie. Dodatkowo płacimy za bagaż około 0,45 Euro.
Wynajęcie czteroosobowego samochodu kosztuje w granicach 120 Euro na tydzień (plus depozyt).

NOCLEGI NA TENERYFIE.
Ceny za wynajem apartamentów wahają się w zależności od sezonu, lokalizacji i standardu. Najdroższy rejon to Playa de las Americas, Costa Adeje, Los Cristianos. Są to największe skupiska turystyki zorganizowanej na wyspie. Cena jaką zapłacimy za tygodniowy pobyt w apartamencie dwuosobowym oscyluje w granicach 250-350 Euro.
Wynajęcie willi dla ośmiu osób kosztuje w granicach 1000 Euro za tydzień. Tutaj też ceny zmieniają się w zależności od standardu, terminu, długości pobytu i lokalizacji takiej willi.
Najtańszy hostel kosztuje 17 Euro za noc w pokoju dzielonym. Pokój jednoosobowy w granicach 25 Euro za noc. Pole namiotowe 7 Euro za noc.
Rezerwując nocleg przez strony internetowe, w willi lub apartamencie musimy wpłacić depozyt , czasem całą kwotę. Niestety jest to dość popularne i pozostawia wiele wątpliwośći rezerwującemu co do oczekiwań wobec mieszkania.

cdn…

Tabelka z cenami na Teneryfie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *