Santa Cruz de la Palma

Santa Cruz de la Palma

Santa Cruz de la Palma to najprawdopodobniej jedna z najładniejszych kanaryjskich stolic. Idylliczne miasto, w którym mieszka niecałe 20 tys. osób, żyje w zupełnie innym tempie niż reszta świata. Czas w Santa Cruz do tego stopnia nie ma znaczenia, że na głównej ulicy nawet w środku lata można zobaczyć bożonarodzeniowe dekoracje.

Okolice Calle O’Daly

Zwiedzanie można zacząć od spaceru główną ulicą handlową, calle O’Daly (nazwa pochodzi od nazwiska irlandzkiego handlarza bananami, który zamieszkał na wyspie na stałe), zaczynającą się przy Plaża de la Constitución. Wzdłuż ulicy usadowiły się tradycyjne kolonialne kamienice oraz atrakcyjne domy kupców – to pamiątka po latach świetności miasta. Mniej więcej w połowie calle O’Daly rozciąga się niewielki plac, Plaża Espańa, uważany za najważniejszy przykład architektury renesansowej na archipelagu. Obsadzony palmami plac od zachodu zamyka budynek Ayuntamiento (ratusz) z 1569 r. (w godzinach urzędowania można zajrzeć do środka), a od północy Iglesia del Salvador. Przypominający fortecę kościół kryje przepiękny drewniany strop oraz niezwykłą zakrystię z gotyckimi łukami. Poza tym na placu wyrasta niewielka fontanna z pitną wodą, zbudowana w miejscu zniszczonego przez piratów ratusza, oraz piękny budynek Uniwersytetu Otwartego.

Niewielkie schodki prowadzą z Plaża Espańa do calle San Sebastian, przy której wyróżnia się ładna kapliczka o tej samej nazwie. Kilka kroków dalej na południe można zobaczyć ładny plac i kościół Santo Domingo. Kilkaset metrów na południe od plaża Santo Domingo, przy calle Virgen de la Luz warto zobaczyć kapliczkę Ermita de Nuestra Seńora de la Luz oraz wejść na punkt widokowy.

W stronę Plaża de la Alameda

Tuż za Avenida El Puente calle 0’Daley zamienia się w calle Anselmo Perez de Brito. Skręcając w pierwszą wąską uliczkę w lewo, dochodzi się na tyły ładnego miejskiego targu – Mercado Municipal – oraz zabytkowego Teatro Chico. Kiedy po kilkuset metrach calle Anselmo Perez de Brito z przyjemnego deptaku zamienia się w zastawioną samochodami uliczkę, warto skręcić w calle Baltasar Martin, gdzie można zobaczyć tradycyjne domki wykazujące wpływy andaluzyjskie, a następnie w calle San Francisco, która prowadzi do placu o tej samej nazwie. Przy placu wyrasta ładna renesansowa Iglesia de San Francisco, a w przyległym do niego budynku dawnego klasztoru Franciszkanów stworzono Museo Insular, w którym można zobaczyć ekspozycje malarskie, etnograficzne i archeologiczne. Zaledwie kilka kroków dalej rozciąga się obsadzona gęstymi wawrzynami indyjskimi Plaża de la Alameda. W południowej części placu stoi pomnik, stworzony z okazji 400. rocznicy założenia miasta – ponoć właśnie w tym miejscu Alonso de Lugo wbił w ziemię słynny drewniany krzyż. Uwagę przykuwa pokaźnych rozmiarów galeon w północnej części placu – jakby żywcem wyjęty z morskiej opowieści żaglowiec jest murowaną repliką statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”. Wewnątrz, przynajmniej teoretycznie, mieści się Museo Naval, trudno jednak cokolwiek o nim powiedzieć, ponieważ od dłuższego czasu muzeum jest zamknięte i remontowane.

Po drugiej stronie Barranco de las Nieves

Trudno się zorientować, ale w północnej części miasto przecina nie koryto rzeki, a zaczynający się w górach Barranco de las Nieves. Kiedyś byl wykorzystywany jako parking -z pomysłu zrezygnowano, kiedy po intensywnych opadach deszczu spływająca z gór woda zalała stojące w wąwozie pojazdy. Na drugą stronę można przejść niewielkim mostkiem, a następnie wspinając się Carretera de las Nieves i Cuesta de la Encarnación, dochodzi się do zapomnianej przez świat Plaża de la Encarnación, skąd roztacza się piękna panorama Santa Cruz.

Wzdłuż wybrzeża

Warto także przejść się Avenida Marftima, przy której zachowały się urokliwe kolorowe domy z tradycyjnymi kanaryjskimi drewnianymi balkonami oraz XVII-wieczny Castillo de Santa Catalina.

Bajada de la Virgen de las Nieves

Od 1680 r. raz na pięć lat w Santa Cruz de la Palma jest obchodzone święto patronki wyspy, Virgen de las Nieves – jest to bezapelacyjnie najważniejsza i największa fiesta na wyspie. W ostatnim tygodniu czerwca figurka Virgen de las Nieves w uroczystej procesji jest znoszona do Santa Cruz de la Palma. W noc poprzedzającą przybycie Matki Boskiej na ulicach miasta odbywają się tańce i przedstawienia, w tym najważniejsze z nich – Danza de los Enanos (Taniec Kartów).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *