Południowa część wyspy La Gomera

Wędrówki

Najlepszym sposobem na zwiedzanie parku są piesze wycieczki. W obrębie parku wyznaczono tak wiele szlaków o różnym stopniu trudności, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szlaków jest tak wiele, że na przemierzenie wszystkich potrzeba przynajmniej kilku dni. Jedne z najczęściej wybieranych opcji to spacer wokół Laguna Grandę (La Laguna Grandę I – 1 km, ok. 30 min; La Laguna Grandę II – 4 km, ok. 1 godz. 40 min), Baranquillos (1 km, ok. 30 min; stosunkowo łatwy szlak w północno-zachodniej części parku, biegnący przez piękne wrzosowiska), Las Creces (4,5 km, ok. 1 godz. 30 min; łatwa trasa w zachodniej części parku, prowadząca przez gęsty las wawrzynowy), El Contadero-Alto de Garajonay oraz Pajaritos-Alto de Garajonay (2,5 km, ok. 1 godz. 30 min; trasy o średnim stopniu trudności, prowadzące przez las wawrzynowy na najwyższe wzniesienie Gomery -Al to de Garajonay, z którego w pogodne dni widać El Hierro, La Palmę oraz Teneryfę), El Contadero-El Cedro (5 km, ok. 3 godz.; szlak o średnim stopniu trudności, biegnący przez wrzosowiska i gęsty las wawrzynowy z Contadero do osady El Cedro).

Punkty widokowe

Na terenie parku są liczne punkty widokowe, tzw. miradores, z których roztaczają się piękne widoki. Do większości tych miejsc można dotrzeć samochodem. Przy każdym z punktów widokowych stoi tablica informacyjna. Najpiękniejszy widok rozpościera się z punktu widokowego na najwyższym zniesieniu wyspy – Alto de Garajonay. Przy dobrej pogodzie można podziwiać panoramę La Gomery, ale także Teneryfy, La Palmy i El Hierro.

Okolice Parque Nacional de Garajonay

El Cedro Położona tuż poza granicami Parku Narodowego Garajonay niewielka osada El Cedro słynie z otaczającego ją lasu wawrzynowego -Bosque del Cedro, przez który nieprzerwanie przez cały rok płynie niewielki strumyk (rzecz rzadko spotykana na Wyspach Kanaryjskich). Tuż za granicami El Cedro strumyk, już jako El Chorro del Cedro, spada kaskadą 150 m w dół do doliny La Hermigua. Jeżeli ktoś chce się przyjrzeć z bliska wodospadowi, powinien się wybrać na wycieczkę szlakiem La Hermigua-Garajonay. Uroczą i nietrudną wycieczką jest spacer do odległej o zaledwie kilometr kapliczki Ermita Nuestra Seora de Lourdes. El Cedro to idealna baza do wypraw w głąb parku. W niemal opuszczonej wiosce stoją trzy dwuosobowe casas rurales: La Era, El Laurel i Los Castaos. Bezpłatnie można przenocować na jedynym polu namiotowym na wyspie, La Vista, obok którego działa bar o tej samej nazwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *