Południowa część wyspy La Gomera

Alajeró i okolice

Strome uliczki i tradycyjne kamienne domki pośród palm to właśnie Alajeró – stolica gminy o tej samej nazwie. Wokół miasta rozciągają się pola uprawne tak żyzne, że okolice są nazywane przez mieszkańców wyspy spichlerzem La Gomery. W miasteczku warto odwiedzić XV-wieczny kościół San Salvador.

Drago de Agalan

1,5 kilometra na północ od Alojeró można zobaczyć największe i najstarsze dziko rosnące drzewo drago na Gomerze. Aby się tam dostać, należy zjechać przy odpowiednim znaku z głównej drogi, zaparkować i przejść kawałek dobrze oznaczonym szlakiem.

Playa Santiago

Jeszcze na początku XX stulecia Playa Santiago była niewielką rybacka osadą. W latach 60. XX w. niewielka wioska przejęła rolę przemysłowego centrum wyspy – były tu fabryki, doki oraz port, skąd wypływały statki załadowane uprawianymi na wyspie pomidorami i bananami. Po kryzysie w latach 70. XX w. miejscowość opustoszała, aby w latach 90. powoli zacząć się przekształcać w jeden z dwu kurortów La Gomery. Mimo że na miejskiej plaży jest trochę więcej ludzi, na pewno nie można mówić o masowej turystyce. Spośród zabytków architektury w miasteczku wyróżnia się Ermita de Carmen oraz Iglesia de Santiago Apóstol.

Czarna, kamienista plaża w Playa Santiago jest jedną z najdłuższych na wyspie, a dzięki podwodnym jaskiniom to również idealne miejsce do nurkowania. Jeżeli jednak ktoś szuka trochę więcej samotności, powinien pojechać na kamieniste Playa Chinguarime, Playa del Medio i Tapahuga na północ od Playa de Santiago, gdzie jest dozwolony naturyzm. Biuro informacji turystycznej jest usytuowane tuż przy plaży, w budynku Las Vistas przy Avda. Maritima. Do Playa Santiago dojeżdża autobus z San Sebastian oraz z lotniska. Przychodnia, apteka, poczta, komisariat policji i stacja benzynowa skupiają się w pobliżu Plaża Playa Santiago. W miasteczku działa także kilka wypożyczalni samochodów. Z Playa Santiago można się wybrać na wycieczkę do Los Organos, którą organizuje firma Excursiones Chinea Morales, spróbować swoich sił w nurkowaniu dzięki Gomera Dive Resort oraz zagrać w golfa na pięknym polu Tecina Golf, które poza tradycyjnymi 18 dołkami oferuje niezapomniane widoki na Teneryfę i wulkan Teide. Wybór noclegów w Playa Santiago i okolicach jest bardzo duży, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jedynym dużym kompleksem hotelowym, w dodatku stylizowanym na tradycyjną wyspiarską architekturę, jest Jardin Tecina. Obiekt stojący na klifie, z widokiem na Playa Santiago oraz Teneryfę (do plaży zjeżdża specjalna winda), jest otoczony polem golfowym. Goście hotelowi mogą korzystać z Club Laurel przy plaży (basen z wodą morską, minigolf, restauracja, lekcje nurkowania). Tańsze noclegi oferuje pensjonat La Gauiota przy samej plaży. Dobrą opcją jest wynajem apartamentu, których w tej okolicy jest bardzo dużo; warte polecenia to Tapahuga, Casanova oraz oddalone od Playa de Santiago o 3 km Apartamentos Santa Ana -odległość od plaży rekompensuje basen oraz przepiękny widok na Teneryfę. Playa Santiago jest co prawda kurortem, jednak można tu naprawdę dobrze zjeść, nie obciążając portfela. Na świeże ryby warto wstąpić do chwalonej przez mieszkańców przytulnej restauracji Juniona. Smaczne tradycyjne potrawy serwują w restauracji Casanoua i we wciśniętej między skały La Cueuita.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *