Północna część wyspy La Gomera

Vallehermoso

Strome zielone stoki, skalne tarasy obsadzone bananowcami i palmami, skupiska białych domków…. Leżącą na północy wyspy dolinę (valle) bez wątpienia można nazwać piękną (hermoso). Jej charakterystycznym punktem jest potężna Roque Cano, którą według słów lokalnego poety: „bóg postawił na pięknej doliny straży, aby nikt dotknąć się jej nie odważył”. Nazwa Vallehermoso odnosi się także do niewielkiej (ok. 1,5 tys. mieszkańców) miejscowości, leżącej mniej więcej w połowie doliny.

Vallehermoso do dobra baza do pieszych wycieczek po interiorze, jednak i na miejscu jest kilka atrakcji. Jedynym zabytkiem miasta, poza tradycyjną zabudową, jest neogotycka Iglesia de San Juan Bautista (dojście z Plaża de la Constitución calle Mayor). Osoby zainteresowane botaniką mogą się wybrać do Jardm Botanico del Descubrimiento u stóp Roque Cano.

2 km od miasta rozciąga się czarna piaszczysta Playa de Vallehermoso, a przy niej miejski basen Parque Mantimo. Przy północnym krańcu plaży wznosi się Castillo del Mar, pięknie odnowiony budynek dawnej pakowalni bananów. Z tarasu wspaniale widać wulkan Teide, który przy dobrej pogodzie wydaje się być na wyciągnięcie ręki. W zamku odbywają się liczne koncerty i wystawy. Mimo niewielkich rozmiarów osoby odwiedzające Vallehermoso znajdą tu wszystkie potrzebne udogodnienia. Biuro informacji turystycznej jest usytuowane na prawo od budynku ratusza. W miasteczku jest także komisariat policji, przychodnia oraz minimarket Spar. Za ratuszem, po prawej stronie, na Mercadillo de agricultor można kupić lokalne produkty spożywcze oraz świeże warzywa i owoce. W ratuszu mieści się także Centro de Artesanal de Vallehermoso, w którym można kupić rękodzieło z La Gomery. Autobusy odjeżdżają z niewielkiego dworca na końcu Avda. Guillermo Ascanjo Moreno (ok. 5 min marszu od Plaża de la Constitución) oraz z przystanków przy Plaża de la Constitución. Vallehermoso dysponuje dość pokaźną bazą noclegową. W samym miasteczku za niewielkie pieniądze można się zatrzymać w Pensión Amaya, Pensión Vallehermoso lub w wybudowanych w 2004 r. apartamentach Coello. Bardziej komfortowe warunki oferują: urządzony w rustykalnym stylu hotel Triana oraz Rural Tamahuche. W dolinie zaprasza również kilka casas rurales, m.in. Casa Nestor lub El Guaidil. Na dobre domowe posiłki zaprasza Bodega Agana i restauracja Triana. Tapas, kanapki i wyborne koktajle owocowe podają w barze Amaya przy Plaża de la Constitución. W okolicach plaży działają dwie restauracje: Parque Maritimo oraz Iballa. Kanapki i napoje można kupić w barze Iballa. Smaczne jedzenie w niewygórowanych cenach serwuje oddalona o kilka kilometrów od Vallehermoso restauracja La Romantica – dodatkową atrakcją są piękne widoki na dolinę.

Najpiękniejsze trasy: Embalse de la Encantadora

Widoki na dolinę Vallehermoso, górującą nad nią Roque Cano, plantacje bananów, gaje pomarańczowe i palmowe czy w końcu sam zalew otoczony górami, to wszystko sprawia, że wycieczka do Embalse de la Encantadora to niezapomniane przeżycie. Z Vallehermoso do zapory można podjechać samochodem asfaltową drogą w kierunku Los Chapines. Osoby, które wolą dotrzeć do tamy na piechotę (ok. 2 godz.), powinny się udać polną drogą z Vallehermoso w stronę wioski Garabato, gdzie zaczyna się szlak. Zmotoryzowani muszą wrócić do Vallehermoso po śladach, natomiast piechurzy, którzy chcą nadtożyć trochę drogi (ok. 3-4 godz.), mogą wrócić do Vallehermoso szlakiem biegnącym przez zaporę Garabato, Cruz de Tierno i obok Roque Cano.