REJSY NURKOWE – TENERYFA, LA PALMA, LA GOMERA, EL HIERRO

Rejs  jachtem żaglowym i nurkowanie na Wyspach Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie idealnie nadają się na wakacje nurkowo – żeglarskie przez cały rok. Znajdują się blisko północno – zachodniego wybrzeża Afryki obok Sahary Zachodniej. Dominuje tu przez prawie cały rok stały północno – zachodni wiatr czyniąc żeglowanie naprawdę emocjonującym przeżyciem ale jednocześnie charterowanie jachtu tutaj wymaga większego doświadczenia niż np. na Morzu Śródziemnym.

Czarterowanie jachtu na Teneryfie daje możliwość odwiedzenia trzech najmniej zmienionych i zurbanizowanych wysp archipelagu – La Palmy, La Gomery i El Hierro, które przez bardzo długi okres przed odkryciem Ameryki, były uważane za koniec świata.

Wyspy Kanaryjskie posiadają bardzo dobrą infrastrukturę w postaci licznych portów i marin.

Żeglowanie na Teneryfie

Jachty znajdują się w stolicy Teneryfy Santa Cruz oraz w marinie San Miguel na południu wyspy niedaleko lotniska. Na wyspie znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii, śliczne plaże i restauracje nadmorskie. Santa Cruz jest przyjemnym miastem z mnóstwem zacienionych placów i znakomitymi sklepami.

La Gomera pozostaje oazą nietkniętą przez zorganizowaną turystykę i na tym polega jej największy czar. Dzikie, odludne zatoczki, starożytny las laurowy i historyczny port San Sebastian, z którego wyruszył Kolumb w swą pierwszą historyczną podróż to jej największe atrakcje.

La Palma jest najbardziej egzotyczną wyspą całego archipelagu utworzoną z wulkanicznego krateru. Linie brzegową tworzą majestatyczne strome klify i czarne plaże wulkaniczne.

El Hierro jest najmniejszą wyspą o pięknym, surowym wyglądzie, krystalicznie czystej wodzie i niesamowitych formach skalnych. Idealnie nadaje się do nurkowania czy pływania z rurką.

 

Dzień 1 :

Zaokrętowanie w Santa Cruz, stolicy Teneryfy, około 30min jazdy z lotniska.

Dzień 2 :

Nurkowania po północnej stronie Teneryfy – La Cathedral, Garachico. Noc w marinie w urokliwym miasteczku Garachico. Ciekawe miejsce gdzie dużo się dzieje. Marina położona jest obok kamienistej plaży i pięknych naturalnych basenów wulkanicznych!

Dzień 3 :

Garachico -San Sebastian La Gomera. Między Teneryfą a La Gomerą żyje szacunkowo ok 600 wielorybów pilotów oraz bardzo dużo delfinów, które bardzo często towarzyszą żeglującym jachtom. Port San Sebastian to miejsce, z którego Krzysztof Kolumb wyruszył w swój słynny rejs.  Noc w San Sebastian połączona z próbowaniem lokalnej kuchni. Cała wyspa jest cudownym sanktuarium naturalnego piękna nie zniszczonego przez człowieka.

Dzień 4 :

Wycieczka na ląd i podziwianie stromych klifów, plaż, gajów palmowych i Parku Narodowego Garajonay, unikalnego ekologicznego skarbu z zielonymi lasami laurowymi. Nurkowanie na południu wyspy.

Dzień 5 :

San Sebastian – La Restinga (65nm) na El Hierro. Spektakularna sceneria nad i pod powierzchnią wody. Nurkowanie w “The Calm Sea” lub “Mar de Las Calmas” (pod ochroną UNESCO od 2000 roku) na południu. Możliwość nurkowania przy spektakularnych ścianach skalnych w spokojnym oceanie, który zapewnia idealne warunki do rozwoju korali i obserwacji ryb pelagicznych. Rafy, podwodne szczyty górskie, głazy, jaskinie i wulkaniczne łuki są tutaj stałym urozmaiceniem nurkowania. Często spotykanymi gatunkami są między innymi Najeżka, Trumpet fish, Puffer fish, Dorada, Seriola, Tuńczyk, szary i żółty Trigerfish oraz Gruper. Przy ścianach skalnych można czasem spotkać Manty, Rekiny Młoty. Czasem odwiedzają wyspę Rekiny Wielorybie. Odbywa się tutaj wiele konkursów w fotografii podwodnej i wyspa jest klasyfikowana jako jedno z najciekawszych miejsc nurkowych na Atlantyku. Ocean jest wyjątkowo przejrzysty. Wszystko to oraz bardzo przyjazne usposobienie mieszkańców czynią odwiedzenie najmniejszej wyspy niezapomnianym przeżyciem.

Dzień 6 :

El Hierro – nurkowanie, zwiedzanie

Dzień 7 :

Rejs do Puerto de Tazacorte (60nm???)na La Palmie, najbardziej egzotycznej ze wszystkich wysp, uformowanej z krateru wulkanu. La Palma nazywana jest przez Kanaryjczyków “Śliczną Wyspą” z powodu niezwykle bujnej wegetacji, obfitości świeżej czystej wody i dużej ilości kwiatów kontrastujących z formami wulkanicznymi świadczącymi o pochodzeniu wyspy.

Większość nurkowań odbywa się w okolicy Los Cancajos i Puerto Naos, wokół których skoncentrowanych jest również najwięcej ośrodków wypoczynkowych i rozrywkowych. W pobliżu ośrodków znajdują się czarne plaże wulkaniczne idealne dla amatorów słońca i kąpieli. Pod wodą znaleźć można wiele niezwykłych klifów, łuków wulkanicznych, stromych ścian skalnych, jaskiń i kanionów. Widoczność często przekracza 30m. Jest to wyspa zdecydowanie mniej zatłoczona niż inne Wyspy Kanaryjskie lecz niewątpliwie równie urokliwa i piękna. Wyspa jest nadal słabo zbadana pod wodą i nowe miejsca nurkowe są odkrywane prawie każdego dnia!

Dzień 8:

La Palma – nurkowanie, zwiedzanie wyspy

Dzień 9:

Rejs La Palma – Santa Cruz

 

Jacht: Oceanis 423 lub podobny

Cena rejsu zawiera:
Transfery z i na lotnisko na Teneryfie
Miejsce w dwuosobowej kajucie
Usługi doświadczonego skipera
Opiekę polskiego instruktora PADI
Zwiedzanie wysp samochodem
Korzystanie ze sprzętu znajdującego się na jachcie – pontonu z silnikiem, sprzętu nurkowego, sprzętu wędkarskiego.
Nurkowanie, powietrze
Kurs PADI “Discover Scuba Diving” i nurkowania pod opieką instruktora dla osób bez patentu nurkowego.

Cena rejsu nie zawiera:
Przelotu – 700 do 1400pln w zależności od terminu i linii
Wyżywienia i napojów
Paliwa i wody podczas trwania rejsu
Opłat portowych
Końcowego sprzątania – 130Eur

Opłaty za wyżej wymienione koszty podczas rejsu będą dokonywane z kasy jachtowej, do której na początku każdy wpłaci składkę w wysokości 30Eur za każdy dzień i składka ta zostanie rozliczona po zakończeniu rejsu. Załoga sama kontroluje wysokość wydatków i np. częste wychodzenie do lokalnych restauracji może spowodować konieczność podwyższenia składek. Skiper jest na utrzymaniu załogi i nie składa się do wspólnej kasy.
Cena rejsu:
Opłata kojowa – 3100pln + przelot

Do dokonania rezerwacji niezbędne jest wpłacenie zaliczki w wysokości 320Eur. Za jacht pobierany jest na miejscu depozyt w wysokości 2500Eur płatny kartą Visa lub Mastercard zwrotny przy zdaniu nieuszkodzonej łodzi. Kwotę tą dzielimy na wszystkich uczestników rejsu oprócz skipera (zwykle 9 osób)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *