Południowa część wyspy Teneryfe

El Medano

Niewielka miejscowość wypoczynkowa El Medano to idealne miejsce dla tych, którzy lubią plażowanie, a już niekoniecznie tłumy i otoczkę kurortu.
Medano dysponuje dwiema pięknymi plażami, które są znacznie mniej oblegane niż plaże pobliskich kurortów Los Cristianos i Playa Americas.
W dodatku, dzięki nieustannie wiejącej bryzie, panują na nich ponoć najlepsze warunki do uprawiania surfingu i kitesurfingu na całej Teneryfie.
Na zachodnim końcu głównej plaży wyrasta wulkaniczna Montana Roja, a po jej drugiej stronie chowa się piękna niezabudowana Playa de la Tejita.
Montańa Roja jest objęta ochroną jako rezerwat przyrody, jednak wejście na szczyt jest dozwolone i warte polecenia. Niecałe 2 km na północny zachód od Medano, tuż obok lotniska otwiera się Cueva de Hermano Pedro – pustelnia św. Piotra od św. Józefa de Betancur, pochodzącego z Vilaflor de Chasna.
Choć w porównaniu w dużymi kurortami El Medano jest mikroskopijne, można tu znaleźć wszystkie potrzebne instytucje, z biurem informacji turystycznej włącznie.
Najtańszą opcją noclegową jest Camping Montańa Roja, oddalony o kilkaset metrów od plaży. Nieco bardziej wymagającym pozostaje Residence Carel gdzie można wynająć standardowe pokoje lub 3-osobowe apartamenty, oraz Medano. Jeżeli chodzi o restauracje, to trzeba przyznać, że w Medano je się bardzo smacznie i stosunkowo niedrogo. Dobrą stawą cieszą się restauracje, w których podaje się ryby i owoce morza: Avencio, Sandra oraz serwujący morskie tapas Timón.
Jak na centrum windsurfingu przystało, w El Medano działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu, m.in. Surf Center Playa Sur (www.surfcenter.info; wypożyczenie sprzętu na 12 godz. 60 €) oraz Azul Kite School. Do miasteczka dojeżdżają autobusy z Santa Cruz de Tenerife (#116) i Los Cristianos (#470 i 483).

Księżycowy krajobraz

Największą atrakcją okolicy jest znane, ale rzadko odwiedzane miejsce: Monte del Agua. Wystające z ziemi szaro-żółte formacje skalne o zaokrąglonych kształtach wyglądają, jakby zostały przywiezione z księżyca, stąd też zapewne druga nazwa tego miejsca – Paisaje Lunar („księżycowy krajobraz”). Dojazd w pobliże księżycowych skał wymaga nieco zachodu – ok. 3 km na północ za Vilaflor (na czwartym ostrym zakręcie) trzeba odbić z głównej drogi w leśny trakt po lewej stronie. Po 6 km dojeżdża się do rozstaju dróg, skąd znaki prowadzą do Campamento Mądre del Agua, gdzie można zostawić samochód. Z obozowiska do skał idzie się jakąś godzinę oznakowanym szlakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *