Północna część wyspy Gran Canaria

Głębokie wąwozy z zielonymi dolinami i niewielkimi tradycyjnymi osadami, ciągnące się kilometrami plantacje bananów oraz klifowe wybrzeże w północnej, słabo zaludnionej części Gran Canarii, to czysta przyjemność dla oka.

Arucas

Arucas słynie z dwóch rzeczy -wytwarzanego na miejscu rumu Arehucas oraz niezwykłej neogotyckiej katedry, Iglesia de San Juan, której strzeliste wieże dość niespodziewanie wyrastają spomiędzy tradycyjnych zabudowań. Katedrę zbudowano w 1909 r. z wydobywanego w okolicy kamienia o niepowtarzalnym szaro-błękitnym odcieniu, według projektu katalońskiego architekta – być może dlatego ma coś w sobie ze słynnej barcelońskiej Sagrada Familia. Na końcu pełnej zadbanych i kolorowych kolonialnych domów calle León y Castillo rozciąga się ładna Plaża de la Constitución, a za nią piękny Parque Municipal.

W utrzymanym w stylu francuskim parku, z wytyczonymi alejkami, fontannami i niewielkimi pawilonikami, ma siedzibę Museo Municipal, w którym są wystawiane dzieła kanaryjskich artystów. Spacerując alejkami parku, trzeba mieć się na baczności – na jednym z drzew chowa się Parkowy Skrzat (El Duende del Parque), który zgodnie z lokalną legendą przynosi szczęście temu, kto podrapie go w nos.

Dla wielu osób najciekawsza jest jednak wizyta w fabryce rumu Destilerias Arehucas, podczas której można spróbować klasycznego białego (blanco) i złocistego (oro) rumu oraz typowego kanaryjskiego likieru rumowo-miodowego rozmiel i likieru bananowego.

Na dworzec autobusowy w samym centrum miasteczka dojeżdżają m.in. autobusy #205, 206 i 210 z Las Palmas de Gran Canaria. Na miejscu działa biuro informacji turystycznej.

Okolice Arucas

Będąc w Arucas, trudno nie zauważyć wznoszącego się na północ od miasta Montana de Arucas. Z utworzonego na szczycie (412 m n.p.m.) krateru Mirador de la Montańa de Arucas przepięknie widać tak środkową, jak i północną część Gran Canarii, a w pogodny dzień nawet wierzchołek wulkanu Teide na Teneryfie. Tuż obok zaprasza turystyczna, lecz zaskakująco dobra restauracja El Mesón de Montńaa.

1,5 km na północy zachód od miasta, przy drodze GC-300 leży piękny Jardin de la Marquesa, nazywany często Las Hesperides. Spacerując zadbanymi alejkami, można podziwiać ponad 2,5 tys. różnych gatunków drzew, roślin i kaktusów. Pośrodku bujnej roślinności wznosi się piękny wiejski pałacyk z 1572 r., przerobiony na stylowy hotel i restaurację Hacienda del Buen Suceso.

Firgas

Zaledwie kilka kilometrów dalej na północ leży malownicze miasteczko Firgas, znane głównie z wód leczniczych, których źródło znajduje się w pobliskim wąwozie Las Madres. Butelkowaną wodę z Firgas pije się na wszystkich wyspach archipelagu. Podczas spaceru przez starówkę warto zwrócić uwagę na Iglesia de San Roque oraz dwie promenady: Paseo de Canarias, która prezentuje wszystkie siedem wysp archipelagu, oraz Paseo de Gran Canaria, gdzie wyłożone kolorowymi płytkami ceramicznymi ławki prezentują poszczególne gminy wyspy

Do Firgas kilkra razy dziennie kursuje autobus #204 z Las Palmas de Gran Canaria. W miasteczku działa biuro informacji turystycznej i dwie popularne restauracje: Asadero de las Brasas, gdzie można spróbować doskonałych i niedrogich potraw z grilla, oraz Los Chorros, słynąca z typowej kanaryjskiej kuchni. Jeżeli chodzi o noclegi, warto się zatrzymać w kompleksie Fonda Doramas na pięknym Mirador de Firgas, kilka kilometrów na południe od miasteczka. W prowadzonym przez lokalny samorząd ośrodku są pokoje hotelowe; można także przenocować w Albergue Doramas.