Las Palmas de Gran Canaria

W początkowym okresie, jako pierwsze miasto archipelagu założone przez królów Kastylii Izabelę i Ferdynanda, stolica Gran Canarii nosiła nazwę Real de las Palmas. Obecnie Las Palmas de Gran Canaria jest największym miastem nie tylko wyspy, ale i całego archipelagu, najbardziej kosmopolityczną, nowoczesną i zabieganą metropolią Kanarów.

Historia Las Palmas de Gran Canaria rozpoczyna się w dniu przybycia na wyspę hiszpańskiego konkwistadora Juana Rejóna, który 24 czerwca 1478 r. wylądował u ujścia wąwozu Guiniguada, czyli tam, gdzie obecnie leży najstarsza dzielnica miasta, Vegueta. Po wcieleniu wyspy do kastylijskiej korony założony przez Rejóna obóz wojskowy powoli przekształcił się w najważniejsze miasto archipelagu, pełniące funkcję jego administracyjnego i politycznego centrum. To właśnie tutaj swoją siedzibę miały kanaryjskie biskupstwo oraz inkwizycja. Mówi się, że w 1492 r. w Las Palmas de Gran Canaria zatrzymał się Krzysztof Kolumb, aby przed dalszą podróżą naprawić uszkodzone żaglowce.
Miasto wzbogaciło się przede wszystkim na handlu cukrem trzcinowym i pośrednictwie w wymianie dóbr pochodzących z Ameryki Południowej. Dobra passa miała także i złe strony – przyciągała żądnych bogactw piratów. To, co nie udało się słynnemu Brytyjczykowi, sir Francisowi Drake’owi, udało się w 1599 r. holenderskim piratom dowodzonym przez Pietera van der Doesa, którzy w ciągu zaledwie kilku dni złupili i spalili miasto.
Wraz ze spadkiem zapotrzebowania na cukier trzcinowy prestiż miasta zmalał do tego stopnia, że stolicą archipelagu w 1821 r. formalnie ustanowiono Santa Cruz de Tenerife. Szczęście ponownie uśmiechnęło się 1 do Las Palmas, kiedy w połowie XIX w., po zwolnieniu archipelagu z opłat celnych, stało się jednym z najruchliwszych atlantyckich portów, którym pozostaje do dzisiaj.

W 1927 r., po podziale archipelagu na dwie prowincje, Las Palmas de Gran Canaria przejęło funkcję stolicy tzw. wysp wschodnich (Gran Canarii, Fuerteventury i Lanzarote).

La Vequeta

Zwiedzanie Las Palmas de Gran Canaria warto zacząć od wizyty w historycznej części miasta. To właśnie tutaj w 1478 r. wylądował Juan Rejón ze swoimi ludźmi i założył pierwsze kastylijskie miasto archipelagu. Jedną z największych atrakcji jest Casa Museo Colón – pięknie odnowiona tradycyjna kanaryjska posiadłość, w której urządzono Muzeum Krzysztofa Kolumba. Budynek, rezydencja pierwszych gubernatorów, jest wart uwagi: to rezydencja z wewnętrznym patio, ozdobionym typowymi drewnianymi balkonami, palmami i egzotyczną roślinnością.

W drugim, mniejszym patio zadomowiły się dwie ogromne papugi ara. Wewnątrz muzeum przygotowano ciekawe wystawy przybliżające podróże Kolumba (w jednej z sal zrekonstruowano nawet wnętrze jednego z żaglowców słynnego odkrywcy!) oraz roli Wysp Kanaryjskich jako przystanku w drodze do Nowego Świata. Poza tym w podziemiach placówki można zobaczyć przedmioty użytkowe i kamienne wyroby religijne Indian Ameryki Południowej. Zaledwie kilka kroków dalej wyrasta Ermita de San Antonio Abad – najstarsza kapliczka w mieście, zbudowana w miejscu słynnego obozu wojskowego Juana Rejóna.

Miłośnicy sztuki współczesnej powinni zajrzeć do pobliskiego Centro Atlantico de Arte Moderno CAAM, gdzie można zobaczyć prace XX-wiecznych kanaryjskich artystów oraz ciekawe wystawy czasowe.

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest otoczona zabytkowymi kamienicami Plaża de Santa Ana, której strzegą odlane z brązu posągi sympatycznych psiaków.

Przy eleganckim placu wznoszą się zabytkowe budynki o znaczeniu historycznym, administracyjnym i religijnym, m.in. XVII-wieczny Palacio Regental, XIX-wieczny budynek Casas Consistoriales, Palacio Episcopal (Pałac Biskupów) oraz Catedral de Santa Ana. Budów i katedry rozpoczęła się jeszcze pod koniec XV w., ale prace nad jej upiększaniem prowadzono jeszcze w XVII i XIX w., dlatego prezentuje wiele stylów architektonicznych -od ponurej neoklasycznej fasady do pięknego gotyckiego wnętrza. Wari o wjechać na wieżę, skąd pięknie wid.n panoramę miasta. W Museo Dioccsnim de Arte Sacro (Muzeum Sztuki Sakralnej) można zobaczyć typowe dla tego rodzaju miejsc eksponaty – sakralne rzeźby, malarstwo oraz manuskrypty.

Na południe od Plaża de Santa Ana ma siedzibę poświęcone historii i kulturze Guanczów Museo Canario, w którym wystawiono posążki bóstw, mumie, szkielety, narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku oraz niezwykłą kolekcję czaszek i mumii. Ponadto w muzeum można zobaczyć modele domów Guanczów oraz replikę Cueva Pintada w miejscowości Galdar. Zaledwie kilka kroków dalej można przenieść się do małego prowincjonalnego miasteczka, ponieważ takie wrażenie robi zazieleniona Plaża de Santo Domingo, z ładnym kościółkiem i grającymi w piłkę chłopcami.