Gran Canaria – główne atrakcje

•    Las Palmas de Gran Canaria

W początkowym okresie, jako pierwsze miasto archipelagu założone przez królów Kastylii Izabelę i Ferdynanda, stolica Gran Canarii nosiła nazwę Real de las Palmas. Obecnie jest największym miastem nie tylko wyspy, ale i archipelagu, najbardziej kosmopolityczną, nowoczesną i zabieganą metropolią Kanarów.

•    Puerto de Mogan

Wciśnięta między potężne klify miejscowość wypoczynkowa jest nazywana często Wenecją Gran Canarii i choć w tym sporo przesady, trzeba przyznać, że to jedno z bardziej urokliwych miejsc na wyspie, a już na pewno jeden z najpiękniejszych kurortów. W dawnym porcie rybackim stworzono marinę, wokół której wybudowano dwupiętrowe białe domki z kolorowymi wykończeniami. Na dachach i na łączących je pergolach zasadzono bugenwille, które opadają różnokolorowymi kaskadami – efekt jest iście bajkowy.

•    Roque Nublo

To mierzący pond 67 m bazaltowy monolit wyrastający ze skały na wysokości 1813 m n.p.m., jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gran Canarii. Stoi w otoczeniu mniejszych skał – ze względu na charakterystyczne kształty nazywanych La Rana („żaba”) oraz El Fraile („mnich”). Całą trójkę najlepiej oglądać z punktu widokowego Degollada Becerra kilka kilometrów na południe od Cruz de Tejeda. Widać stamtąd także Roque Betaiga – monolit wyrastający niemal idealnie w centrum Gran Canarii.

Słynny kanaryjski pisarz Fray Lesco jako pierwszy nazwał Gran Canarię „kontynentem w miniaturze” mówiąc, że kiedy w górach w centrum sypie śnieg, kilka kilometrów poniżej można opalać się na plaży. Chociaż śnieg, nawet w najwyższych partiach wyspy, nie jest czymś naturalnym, to ze względu na niebywałą różnorodność krajobrazów Gran Canaria w pełni zasługuje na takie określenie.

Zaledwie 60 km dzieli półpustynne tereny południa od zielonych stoków północy, a po drodze można zobaczyć głębokie wąwozy usiane urokliwymi wioskami. Warto o tym pamiętać, kiedy myśli się o Gran Canarii wyłącznie jako o głównym plażowisku archipelagu.

Mimo sugestywnej nazwy Gran Canaria nie jest największą wyspą archipelagu, lecz zaledwie trzecią, jednak to właśnie tu mieszka najwięcej, bo aż 800 tys. Kanaryjczyków, z czego aż połowa w Las Palmas de Gran Canaria, które jest najludniejszym miastem na wyspach.

Klimat Gran Canarii, podobnie jak innych wysp archipelagu, jest niezwykle łagodny – mówi się, że panuje tu wieczna wiosna. Faktycznie, średnia roczna temperatura wynosi ok. 22°C, przy czym w lecie osiąga zazwyczaj ok. 25-26°C, a w zimie rzadko spada poniżej 18-19°C.