Północna część wyspy – El Golfo

El Golfo to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów scenerii El Hierro. Zatoka powstała najprawdopodobniej w wyniku osunięcia się do morza części potężnego krateru wulkanicznego. O tym, jak ogromny musiał to być wulkan świadczy nie tylko długość zatoki (16 km), ale także otaczające ją wysokie na 1000 m zbocza. El Golfo to najbardziej zielona i ciepła część wyspy, dlatego właśnie tu mieszka najwięcej wyspiarzy, którzy zajmują się głównie uprawą bananów, ananasów i kwiatów.

Jaszczurka z El Hierro

Jednym ze skarbów El Hierro jest Lagarto Gigante, czyli jaszczurka olbrzymia, występująca jedynie na wyspie. Przez wiele lat uznawano ten gatunek za wymarły, jednak w 1940 r. na Roques de Salmor odnaleziono kolonię gadów – to dlatego często są nazywane jaszczurkami z Salmor (Lagarto del Salmor). W tamtym czasie nikt nie był zainteresowany ochroną tego gatunku i w bardzo szybkim tempie ostatni jego przedstawiciele wymarli. Przez kolejnych 30 lat, aż do czasu odkrycia w 1970 r. niewielkiej grupy gadów zamieszkującej w niedostępnych partiach gór, po raz kolejny wydawało się, że jaszczurki olbrzymie wyginęły. Odkrycie zaowocowało utworzeniem centrum restauracji gatunku, Lagatario, w którym do dziś można podziwiać tych być możne najstarszych mieszkańców El Hierro.

Las Puntas

Las Puntas to pierwsza miejscowość, jaką napotyka się po przejechaniu tunelu łączącego północną część wyspy z El Golfo. Warto się tu zatrzymać, przynajmniej na chwilę, a może nawet przenocować w najmniejszym hotelu świata. W latach 20. XX w. miejscowość pełniła rolę ważnego portu El Hierro – z niewielkiej kamiennej przystani odpływały do północnej Europy statki i żaglowce załadowane egzotycznymi towarami (np. uprawianymi w El Golfo bananami i ananasami). Obecnie Las Puntas to niewielki i przyjemny kurort. Jedną z jego największych atrakcji jest usadowiony na kamiennym molo, wpisany do Księgi rekordów Guinessa najmniejszy hotel świata, który dysponuje zaledwie czterema pokojami. Chociaż w Las Puntas nie ma plaży czy nawet naturalnego basenu, amatorzy słońca i kąpieli nie odejdą z kwitkiem. Kilka lat temu w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu stworzono park wodny Cascadas del Mar, gdzie czekają baseny, wodospady, fontanny i mostki z kolorowej lawy. Z tej części wybrzeża rozpościerają się zachwycające widoki na wynurzające się z morza Roques de Salmor oraz na całą El Golfo.

W tej niewielkiej miejscowości jest zaskakująco dużo miejsc noclegowych. Najlepszy hotel to Punta Grandę – ze względu na duże zainteresowane tym miejscem, warto zrobić rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem. Inne warte polecenia obiekty to Pensión Salmor, Pensión y Apartamentos Caribe, dysponujące własnym basenem Bungalows Los Roąues de Salmor oraz oferująca prawdziwie rustykalne apartamenty Finca Wapa. Dobrze karmią w hotelowej restauracyjce Punta Grandę, która specjalizuje się w zupach i potrawach ze świeżych ryb, oraz w Noemi nad brzegiem morza, gdzie są serwowane dania kuchni kanaryjskiej i australijskiej. W Las Punta kilka razy dziennie zatrzymują się busy łączące Valverde z La Fronterą.