Noclegi Wyspy Kanaryjskie

Noclegi

Baza noclegowa Wysp Kanaryjskich jest bardzo dobrze rozbudowana. W kurortach na południowych wybrzeżach Teneryfy, Gran Canarii, Lanzarote i Fuerteventury może zamieszkać pewnie co najmniej pół Europy. Niestety, niewiele pożytku będzie miał z tego turysta podróżujący na własną rękę – większość miejsc z góry wykupują agencje turystyczne z całego świata, a indywidualna rezerwacja jest nie tylko trudniejsza ale także zdecydowanie droższa.

Większość osób przyjeżdża na Wyspy Kanaryjskie w ramach zorganizowanych wyjazdów, ponieważ tak jest po prostu najtaniej (często sama cena biletu lotniczego kupowanego samodzielnie jest wyższa niż cena tygodniowych wczasów). Część osób nie rusza się poza hotelowy basen czy plażę, inni hotel traktują jako bazę wypadową (najwięcej swobody pod tym względem daje zakwaterowanie w apartamentach bez wyżywienia). Turyści szukający przede wszystkim plaży słońca i bujnego życia towarzyskiego powinni się zdecydować na pobyt w Los Cristianos lub Playa de las Americas na Teneryfie oraz Maspalomas na Gran Canarii. Osoby szukające trochę więcej spokoju powinny rozważyć wykupienie wczasów w mniejszych kurortach, np. Puerto Mogan (Gran Canaria), Playa Santiago (La Gomera) czy Los Gigantes (Teneryfa).

Osoby, które zdecydowanie nie lubią tłumów i kurortów, nie muszą się jednak martwić – wyjazd z biurem podróży, choć zdecydowanie najtańszy, nie jest jedynym rozwiązaniem. Indywidualni turyści mogą poszukać noclegu w prowadzonych przez lokalne rodziny pensjonatach i niewielkich hotelikach, o które najłatwiej w głębi lądu, dużych miastach oraz na mniejszych wyspach, gdzie nie rozwinęła się masowa turystyka. Można także zdecydować się na wynajęcie casa rural.

Szukając noclegu, warto pamiętać, że wysoki sezon (temporada alta) na Wyspach Kanaryjskich obejmuje okres od połowy listopada do kwietnia, czas Świąt Wielkanocnych oraz letnie miesiące (VTI-IX). Niski sezon (temporada baja) to pozostały okres.

Couchsurfing

Osoby podróżujące indywidualnie, które chcą poznać wyspy z nieco mniej turystycznej strony, mogą skorzystać z portali społecznościowych, takich jak chobywww.couchsurfing.com czy www.hospitalityclub.org. Obydwa portale skupiają osoby, które nieodpłatnie oferują nocleg we własnym domu czy też z przyjemnością oprowadzą po swoim mieście. Spędzenie kilku dni czy choćby jednego popołudnia z mieszkańcem którejś z wysp to na pewno najlepszy sposób na jej poznanie.

Pensiones i hostales

Pensiones i hostales to niewielkie rodzinne pensjonaty. Różnica między nimi jest niewielka: teoretycznie w hostalu wszystkie pokoje powinny być z łazienkami, a wpensión łazienki mogą być na korytarzu.

W rzeczywistości jest inaczej, tzn. i hostales, i pensiones dysponują pokojami bez i z łazienkami. Ceny w takich obiektach zaczynają się zazwyczaj od 15 € za pokój jednoosobowy bez łazienki i nie przekraczają 35-40 € za pokój dwuosobowy z łazienką. Za taką cenę można wylądować w zatęchłym pokoiku z umywalką, albo w czystym i odnowionym pokoju, gdzie co 3 dni są wymieniane ręczniki. Na Wyspach Kanaryjskich jest niewiele tego typu obiektów-skupiają się głównie w stolicach wysp.

Kempingi i schroniska

Na wyspach obowiązuje całkowity zakaz rozbijania namiotów poza wyznaczonymi miejscami, te z kolei można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Większość kempingów prowadzi lokalny samorząd i korzystanie z nich jest możliwe dopiero po uzyskaniu specjalnego pozwolenia (co najmniej tydzień przed planowanym przyjazdem należy się skontaktować z biurem odpowiedzialnym za kempingi). Część obozowisk znajduje się w górach lub w granicach parków narodowych, w związku z czym można na nich zostać maksymalnie 1-2 noce. Więcej informacji na temat kempingów zamieszczono w poszczególnych rozdziałach.

Apartamenty i bungalowy

Apartamenty, skupione zazwyczaj wokół basenu, to zwykle pokój z aneksem kuchennym i łazienką (estudios) lub pokój sypialny oraz salon z dodatkowym łóżkiem, aneksem kuchennym i łazienką (iapartamento). Są oznaczone za pomocą kluczyków (od jednego do trzech), a ich ceny oscylują w granicach 30-90 € za dobę. Bardzo popularne są także aparthoteles, czyli kompleksy apartamentów, w których są dostępne wszystkie usługi hotelowe (wyżywienie, restauracje, fryzjer itd.).

Indywidualna rezerwacja apartamentów jest bardzo trudna, a często nawet niemożliwa, ponieważ są one z góry wynajmowane przez dużych touroperatorów. Na La Palmie,
La Gomerze i El Hierro większość prywatnych apartamentów trzeba rezerwować osobiście i z dość dużym wyprzedzeniem.

Hotele

Ze względu na dużą popularność apartamentów, które dają o wiele więcej swobody, hotele na Wyspach Kanaryjskich są w mniejszości. W kurortach przeważają cztero-i pięciogwiazdkowe luksusowe obiekty z basenami i wszelkimi wygodami, rezerwowane z góry przez touroperatorów, jednak indywidualna rezerwacja miejsca jest w tym przypadku o wiele prostsza niż rezerwacja apartamentu (niestety, także o wiele droższa). Noclegi w hotelach na wybrzeżu są oferowane zazwyczaj w trzech opcjach: pokój ze śniadaniem (habitación eon desayuno), media pensión lub z pełnym wyżywieniem (pensión completa).

Paradores

Szczególny rodzaj hoteli to państwowa sieć eleganckich obiektów Parador Nacional de Turismo (www.paradores.es), które charakteryzuje uprzywilejowana lokalizacja (np. na Teneryfie w Parku Narodowym Teide) oraz piękny tradycyjny wystrój. Paradores można znaleźć na wszystkich wyspach poza Lanzarote i Fuerteventurą. Za najpiękniejszy jest uznawany stylizowany na arystokratyczną wiejską posiadłość parador na La Gomerze, z którego pięknie widać odległą o 30 km Teneryfę wraz z majestatycznym szczytem Teide.

Casas i hoteles rurales

Casas rurales, czyli odnowione i wyposażone we wszelkie wygody tradycyjne wiejskie domki, to idealne rozwiązanie j dla osób szukających spokoju i wyspiarskiej atmosfery. Domy są całkowicie wyposażone, część z nich ma nawet baseny. Casas rurales zazwyczaj trzeba wynająć na minimum 7 dni, chociaż zdarzają się właściciele, którzy wynajmują domy nawet na jedną noc. Rezerwacji można dokonywać przez stronę Kanaryjskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Acantur (www.ecoturismocanarias.com), na której można znaleźć szczegółowe opisy obiektów wraz ze | zdjęciami. Ceny wynajmu różnią się w zależności od wyspy, lokalizacji, standardu, sezonu i liczby wynajmujących. Przykładowo na El Hierro i La Gomerze za wynajęcie domku dla 2 osób trzeba zapłacić 30-100 € (średnia cena to ok. 50 €), a dla 4 osób 60-100 € (średnia cena to ok. 70 €). Na Teneryfie dla 2 osób – 40-100 € (średnia cena to ok. 70 €), a dla 4 osób 70-140 € (średnia cena to ok. 90 €). Hoteles rurales to hotele w odnowionych wiejskich domostwach i na prowincji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *