Komunikacja na Wyspach Kanaryjskich

Samolot

Od kiedy każda z wysp ma własne lotnisko, samolot stał się bardzo wygodnym i szybkim sposobem na poruszanie się w granicach archipelagu. Aktualnie połączenia lotnicze między wyspami obsługują dwie linie: Binter Canarias (tel902391392, www.bintercanarias.com; loty na wszystkie wyspy oraz do Maroka i Portugalii) oraz Islas Airways (tel902477478, www.islasairways.com; loty na Teneryfę, Gran Canarię, Fuerteventurę i Lanzarote). Najwięcej połączeń jest z Teneryfy (Tenerife Norte) i Gran Canarii, skąd można się dostać na każdą z wysp archipelagu bez przesiadki. Przeloty trwają od 30 min (np. Teneryfa-La Gomera) do 1 godz. 30 min (Lanzarote-Teneryfa-La Palma). Bilety kosztują 60-100 €, zależnie od trasy i godziny lotu.

Prom

Pomiędzy wyspami pływają promy Naviera Armas (tel902456500, www.navieraarmas.com) oraz katamarany Fred Olsen (tel902100107, www.fredolsen.es). Tak jedna, jak i druga firma ma swoich zwolenników i przeciwników. Promy Fred Olsen są nieco droższe i – przynajmniej według reklamy -szybsze od Naviera Armas, mają jednak jeden poważny defekt – są całkowicie zamknięte i w czasie przeprawy nie można wyjść na pokład. Na pierwszy rzut oka nic wydaje się to istotne, jednak w wiciu przypadkach (np. rejs z Teneryty na La Gomerę) widoki podczas przeprawy są naprawdę piękne i szkoda byłby oglądać je jedynie zza zachlapanej szyby. Poza tym dla osób cierpiących na chorobę morską możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza jest bardzo ważna. Również różnica w rozmiarach przemawia na korzyść Naviera Armas – potężne promy są znacznie bardziej odporne na falowanie niż mniejsze katamarany.

Autobus

Poza stolicą Teneryfy, Santa Cruz, która ma jedną linię tramwajową, jedynym publicznym środkiem transportu na wyspach są autobusy, nazywane tuguagua – kolejny widoczny latynoamerykański wpływ. Jednak jeżeli ktoś zamiast o estación deguaguas (dworzec autobusowy) zapyta o estación de autobuses, na pewno zostanie zrozumiany. Każda wyspa ma odrębny system transportu publicznego, który pozwala dotrzeć praktycznie do wszystkich ważnych miejsc, chociaż do tych mniej popularnych autobusy kursują rzadko.

Na Teneryfie i Gran Canarii system jest wręcz modelowy, chociaż o ile połączenia między dużymi miastami są częste, to aby dotrzeć do mniejszych ośrodków i wiosek trzeba się uzbroić w cierpliwość. W większych miejscowościach autokary odjeżdżają zazwyczaj z dworców autobusowych, w mniejszych z okolic głównego placu lub przystanków. W Hiszpanii do autobusów wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi tylnymi. Bilety kupuje się u kierowcy. Wykluczając dworce autobusowe, większość przystanków na trasie to tzw. przystanki na żądanie: najlepiej przy wsiadaniu poinformować kierowcę, żejest się turystą i poprosić, by zatrzymał się w konkretnym miejscu. Więcej informacji odnośnie transportu autobusowego na każdej z wysp zamieszczono w części przewodnikowej.

Na większości wysp obowiązują specjalne karnety, bono-bus, o wartości 12 i 24 €. Można je kupić na dworcach autobusowych i w wybranych kioskach. Po wejściu do autobusu karnet wkłada się do specjalnego kasownika, a kierowca odejmuje z niego kwotę za przejazd do miejsca, które wskaże podróżny. Tym sposobem można zaoszczędzić od 20 do 50% za przejazd (generalnie im dłuższa trasa do pokonania, tym większa zniżka). Z jednego karnetu może korzystać więcej osób.

Samochód

Dojazd na Wyspy Kanaryjskie własnym samochodem jest ze względów oczywistych raczej niemożliwy. Można się oczywiście zdecydować na przeprawę promem, ale jest to zupełnie nieopłacalne, szczególnie jeżeli porówna się ceny przeprawy (bardzo kosztowne) i wynajmu samochodu na miejscu. Osoby, które jednak z jakiegoś powodu zdecydują się na takie rozwiązanie, powinny pamiętać o zabraniu dowodu rejestracyjnego i Zielonej Karty.
Wynajęcie samochodu na wyspach jest o wiele tańsze niż na kontynencie, cena wynosi 25-50 € za dzień. Warto pamiętać, że im dłuższy czas wynajmu, tym taniej – za wynajęcie samochodu na trzy dni płaci się ok. 60-90 €, a na tydzień ok. 130-180 €. Oczywiście, im wyższa klasa pojazdu, tym wyższa cena, choć czasami udaje się wynająć lepszy samochód za niższą cenę. Rezerwując pojazd przez Internet jeszcze przed przyjazdem, można liczyć na ok. 20% zniżki. Przy niskich cenach benzyny oznacza to, że wynajęcie auta dla kilku osób jest znacznie bardziej opłacalne niż korzystanie z autobusów, nie wspominając o komforcie czy możliwości dotarcia w najdalsze zakątki wysp. Turystom korzystającym z usług biura podróży w wynajęciu samochodu chętnie pomagają rezydenci – niestety, proponowane przez nich ceny są zdecydowanie wyższe niż te w wypożyczalniach, więc warto poszukać na własną rękę.

Na wyspach działa wiele międzynarodowych oraz miejscowych wypożyczalni. Decydując się na wynajęcie samochodu, koniecznie trzeba sprawdzić, jakie są warunki wynajmu.

Przy podejrzanie niskiej cenie warto zapytać, jaki jest dobowy limit kilometrów (kilometraje limitado) oraz upewnić się, czy cena obejmuje ubezpieczenie od wypadków (CDW – cobertura de dańos por colisión) i kradzieży (TP – cobertura de dafiospor robo), ponieważ wiele wypożyczalni obniża koszt wynajęcia samochodu, rezygnując z tych opłat. Wynajmujący musi mieć skończone 21 lat i posiadać prawo jazdy przynajmniej od roku.

Pojazdami z wypożyczalni nie można przemieszczać się między wyspami bez pozwolenia, o które zwykle trudno. Wyjątkiem są Lanzarote i Fuerteventura – część wypożyczalni oferuje wynajęcie pojazdu na pierwszej wyspie i oddanie na drugiej. Poniżej znajdują się adresy wybranych wypożyczalni.

Cicar (tel900202303, www.cicar.com). Canary Islands Car ma biura na wszystkich wyspach.

Faycan (tel902107707; www.faycan). Oficjalny przedstawiciel firmy Hertz ma biura na wszystkich wyspach poza El Hierro.

Avis (tel902202303; www.avis.es). Ma biura

na wszystkich wyspach poza El Hierro i La Gomerą.

Dodatkową zaletą poruszania się samochodem po Wyspach Kanaryjskich jest niska cena benzyny (gasolina) dzięki zwolnieniu jej z podatku. W czasie zbierania informacji do przewodnika benzyna na Półwyspie Iberyjskim kosztowała średnio 0,89 € (Super 95) i 1 € (Super 98) za litr, a na Wyspach Kanaryjskich odpowiednio 0,67 i 0,73 €.

Dzięki dotacjom unijnym w ciągu ostatnich kilkunastu lat na Kanarach wybudowano wiele nowych dróg, a pozostałe zmodernizowano.

W dodatku (poza Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria) wyspy są wolne od korków i problemów z parkowaniem.

Trudność mogą sprawiać kręte i strome drogi, których nie brakuje (La Palma, La Gomera i El Hierro to właściwie wyłącznie kręte drogi). Podróżując którąś z nich, warto zwyczajem miejscowych przed każdym ostrym zakrętem delikatnie zatrąbić. Na wyspach jest sporo szutrowych i nieutwardzonych dróg, prowadzących zazwyczaj do nieodkrytych przez masową turystykę miejsc.

Aby na Wyspach Kanaryjskich prowadzić samochód, trzeba mieć ukończone 18 lat i prawo jazdy. Dozwolona prędkość to 40 km/godz. w terenie zabudowanym, 100 km/godz. w terenie niezabudowanym i 120 km/godz. na autostradach, których na wyspach nie ma zbyt wiele.
Dopuszczana zawartość alkoholu we krwi to 0,5‰. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
Decydując się na podróżowanie autostopem, jak wszędzie trzeba zachować trochę zdrowego rozsądku. W większości przypadków złapanie okazji nie nastręcza problemów, chociaż trzeba przyznać, ze częściej zatrzymują się miejscowi niż turyści. Najbezpieczniej i najłatwiej złapać okazję na El Hierro i La Gomerze, gdzie nawet wśród mieszkańców autostop jest bardzo popularnym sposobem przemieszczania się.

Bezpieczeństwo i policja

Wyspy Kanaryjskie należą do najbezpieczniejszych miejsc na świecie: mieszkańcy żartują, że to pewnie dlatego, iż przestępcy nie mogą zbyt daleko uciec. Szczególnie to widać na El Hierro, La Gomerze i w mniejszych miejscowościach pozostałych wysp, gdzie rzadko kto zamyka drzwi domu czy samochodu. Jedynie na południu, w dużych turystycznych ośrodkach Teneryfy i Gran Canarii, jest się narażonym na kieszonkowe kradzieże. Na wyspach należy zachować podstawowe środki bezpieczeństwa, czyli nie zostawiać wartościowych rzeczy w samochodzie (pojazdy z wypożyczalni zawsze przyciągają drobnych rabusiów) ani nie pozostawiać ich bez opieki na plaży czy nad basenem.

Na Wyspach Kanaryjskich, tak jak w całej Hiszpanii, porządku pilnują: Guardia Civil (umundurowani na zielono funkcjonariusze Gwardii Cywilnej, patrolujący głównie drogi i tereny wiejskie), Policia Municipal (Policja Miejska), oraz Policia Nacional (funkcjonariusze, których można spotkać wyłącznie w dużych miastach; strzegą także obiektów państwowych).

W przypadku kłopotów można liczyć na ich uprzejmą pomoc (ogólny numer alarmowy 112; Gwardia Narodowa 091, Policja Miejska 092).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *