Historia i kultura wyspy

Do XV w. Teneryfa zamieszkana była przez Guanczów – ludność pochodzenia berberyjskiego (pochodzącej z Afryki północnej). W 1402 r., na wyspę przybyli Hiszpanie, którzy po bitwie w 1495 r. pokonali rdzenną ludność Teneryfy. Pokonani Guanczowie, albo się zasymilowali i przeszli na katolicyzm, albo zostali przetransportowani do Europy jako niewolnicy. Poskutkowało to niemalże całkowitym zaginięciem ich kultury Guanczów.
W 1797 r., Teneryfę zaatakowali Brytyjczycy. Chcieli oni przejąć siedzibę władz hiszpańskich, Santa Cruz de Tenerife. Atakowi floty brytyjskiej przewodził admirał Horatio Nelson.
Na początku swojej „europejskiej” historii, Teneryfa przeżywała rozkwit gospodarczy. Była ona ważnym punktem tranzytowym na szlaku żeglownym do obu Ameryk. W 1821 r., wyspę włączono do Hiszpanii. Przed II wojną światową, w 1936r., wyspę opanował generał Franco z wojskiem. Za jego panowania, Teneryfę dosięgnęły problemy gospodarcze, przez co w latach 50′, zaczęła się wyludniać – wiele mieszkańców wyspy emigrowało.
W latach 60- tych, wyspę przekształcono w strefę turystyczną. Obecnie jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych nie tylko Europy, ale i całego Świata.
Pierwszą hiszpańską stolicą Teneryfy, do 1723 r., była La Laguna – miasto położone w środku wyspy, z dala od atakowanych przez piratów wybrzeży. Obecnie stolicą Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife, położne na północnym wschodzie wyspy.

Teneryfa jest mieszanką trzech kultur – afrykańskiej, latynoskiej oraz europejskiej. Największy wpływ na wykształcenie się kultury wyspy miała Hiszpania, której wyspa podlegała już od XV w.
Główną religią panującą na wyspie jest Katolicyzm. Mimo, to w wielu miejscach zobaczyć można niewielkie świątynie, poświęcone lokalnym świętym.
Językiem urzędowym na wyspie jest hiszpański, jednak powszechnie używany jest również angielski. W języku mieszkańców Teneryfy, usłyszeć można, pozostałości po kulturze Guanczów, do których należy m.in.: język gwizdów „Silbo”. Posługiwać się nim można na duże odległości, zwłaszcza w trudno dostępnych terenach górskich.
Mieszkańcy Teneryfy słyną ze swojej uprzejmości i gościnności. Bardzo wysoka jest także kultura jazdy, a piesi zawsze mają pierwszeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *