Masyw ANAGA, “zielone płuca” Teneryfy.

Masyw Anaga (hiszp. Macizo de Anaga) znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Ma nieregularny i poszarpany profil topograficzny. Najwyższym szczytem jest Cruz de Taborno o wysokości 1024 m n.p.m. Historia powstania masywu sięga od 7 do 9 milionów lat i jest to  jedna z najstarszych części wyspy. Anaga to również “zielone płuca” Teneryfy z wyjątkowo czystym powietrzem i środowiskiem naturalnym.
Jest to stromo opadający do oceanu obszar z urwistymi zboczami górskimi, trudno dostepnymi zielonymi dolinami i gęstymi lasami. Góry Anaga oferują spektakularny krajobraz i wielką różnorodność przyrody, ponad 120 lokalnych gatunków roślin i zwierząt endemicznych. Naturalne siedliska tam występujące to jedne z najlepszych ekosystemów na wyspie. Jest to również rejon słabo zaludniony, ponad dwa tysiące osób mieszka w dwudziestu sześciu malowniczych osadach i wioskach w parku. Stanowią niezwykłą formę i bezcenne dziedzictwo kulturowe na tym trudnym terenie.
Dzięki warunkom naturalnym i poświęceniu jego mieszkańców, Anaga jest skarbnicą miejscowych odmian produktów, które są unikatowe. Speciały jak Papas borrallas, odmiany słodkich ziemniaków, bataty, wina i owoce, a także wiele ekologicznych i kulturowych praktyk,  dodatkowo podkreślają wyjątkowość tego obszaru Teneryfy.
Anaga ma ciekawą sieć dróg i ścieżek prowadzących przez bujne lasy i strome zbocza gór z przepięknymi widokami na ocean, czasem po obu stronach wyspy. To idealny teren do kilkudniowego trekingu, wycieczek rowerowych czy wycieczki busem. Góry Anaga choć są dużo mniej znane i odwiedzane przez turystów, dla nas są niezwykle unikatowe, mistyczne, godne zobaczenia i polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *