Położenie i klimat

Natural swimming pool, Garachico, Tenerife, Canary Islands, Spain

Teneryfa to największa wyspa z archipelagu Wysp Kanaryjskich, należących administracyjnie do Hiszpanii. Jej powierzchnia wynosi ponad 2 000 km2 – dla porównania powierzchnia województwa Łódzkiego wynosi 1,8 km2. Jej rozciągłość południkowa wynosi 80 km, a równoleżnikowa 50 km.

Teneryfa jest wyspą europejską, ale geologicznie wyspa ta należy jednak do kontynentu afrykańskiego. Wyspa ta znajduje się na Oceanie Atlantyckim, około 300 km na zachód od Afryki oraz około 1000 km na południowy wschód od półwyspu Iberyjskiego.

Klimat Teneryfy jest bardzo zróżnicowany. Na „zielonej” północy występują większe opady oraz mniejsze temperatury, z kolei na suchym południu opady są niewielkie, a temperatury pozwalają na całoroczne wylegiwanie się na plaży.
Na kształtowanie się klimatu Teneryfy ma wpływ jej wyspowe położenie oraz zlokalizowanie na drodze chłodnego prądu Kanaryjskiego, przynoszącego północy wyspy znaczne opady deszczu – 800 mm/rok. Z kolei na południu wartość rocznych opadów oscyluje na poziomie 210 mm/rok.
Średnia roczna temperatura na wybrzeżu wyspy wynosi około 25°C. Należy pamiętać, że w głębi wyspy, na obszarach górskich, występują zupełnie inne temperatury. Jak wiadomo, temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości, dlatego w miejscowościach położonych w obrębie masywów górskich, średnia roczna temperatura oscyluje na poziomie 15°C.

Ciekawostką jest, iż w czasie zimy, krater wulkanu Teide, często pokrywa się śniegiem. Dlatego będąc na Teneryfie w okresie zimowym, dzień można rozpocząć na słonecznym i gorącym wybrzeżu Costa Adeje, a potem wybrać się na górską wycieczkę i np. ulepić bałwana na stokach wulkanu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *