Aktywny wypoczynek – Wyspy Kanaryjskie

Wypoczynek z dziećmi

Wyspy Kanaryjskie są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie turystów podróżujących z dziećmi w każdym wieku. Najlepsze pod tym względem są Teneryfa i Gran Canaria, chociaż Lanzarote i Fuerteventura także zaczynają inwestować w atrakcje dla najmłodszych (więcej informacji na ten temat zawarto w rozdziałach dotyczących każdej wyspy). Poza zabawą na plaży czas można spędzić w parkach wodnych i przyrodniczych. Poza tym na małych turystów czekają takie atrakcje, jak jazda konna, przejażdżki na wielbłądach, rejsy łodzią podwodną i nauka sportów wodnych.
W wielu miejscach (muzea, parki, przeprawy promowe) dzieci do lat 12 otrzymują duże zniżki, a maluchy do 4 lat bardzo często nie płacą w ogóle. W restauracjach przygotowano specjalne menu dla najmłodszych, a większość hoteli zatrudnia animatorów prowadzących zabawy dla dzieci.

Aktywny wypoczynek

Morze, góry i wspaniała pogoda, która pozwala przez okrągły rok przebywać na świeżym powietrzu, przyciągają na Wyspy Kanaryjskie wielu amatorów aktywnego wypoczynku.

Golf

Wyspy Kanaryjskie mogą się poszczycić długą tradycją gry w golfa – to właśnie na Gran Canarii w 1891 r. otwarto pierwsze hiszpańskie pole golfowe. W ciągu ostatniej dekady z pioniera archipelag stał się prawdziwym golfowym zagłębiem – wybudowano tu aż 24 pola (po dziewięć na Teneryfie i Gran Canarii. trzy na Fuerteventurze, dwa na Lanzarote i jedno na La Gomerze). Część ma tylko 9 dołków, ale niektóre aż 18. Większość pól została zaprojektowana przez światowej klasy architektów i usytuowana w zapierającej dech w piersiach scenerii (wyjątkowo piękne jest pole na La Gomerze – na klifie, z widokiem na Teneryfę i Teide). Ceny zależą od pory roku: w okresie X— IV opłata za grę (green fee) wynosi ok. 80-100 €, w łecie (V-DC) ceny spadają mniej więcej 0    połowę. Opłata za wypożyczenie meleksa to ok. 30-40 €, a kijów ok. 25 €. Większość klubów oferuje także indywidualne lekcje gry w golfa dla początkujących. Więcej o polach golfowych można przeczytać w poszczególnych rozdziałach oraz na stronie www.turismodecanarias.com.

Pola golfowe archipelagu to także obiekt krytyki ekologów, którzy są przeciwni przeznaczaniu dużych ilości wody na ich utrzymanie. Właściciele odpierają ataki, tłumacząc, że do nawadniania pól używają jedynie wody pochodzącej z recyklingu.

Nurkowanie i snorkeling

W stosunkowo ciepłych i spokojnych wodach u wybrzeży Wysp Kanaryjskich nie należy liczyć na wrażenia na miarę Morza Czerwonego czy Karaibów, można jednak stanąć oko w oko z setkami morskich stworzeń (np. płaszczki, strzępiele, barakudy, żółwie morskie, barwne ryby tropikalne) oraz zobaczyć wiele gatunków kolorowych podwodnych roślin.

Praktycznie w każdym kurorcie jest kilka klubów nurkowych (dub de buceo), jednak w niektórych miejscach ze względu na doskonale warunki nurkowe jest ich więcej. Należą do nich okolice Los Gigantes (Teneryfa), Puerto Mogan (Gran Canaria) i Puerto Calero (Lanzarote). Ulubione miejsce nurków to Mar de Las Calmas u południowego wybrzeża El Hierro, ceniony za wyjątkowo ciepłą i spokojną wodę. Osoby, które chcą zejść pod wodę, powinny zgłosić się do któregoś z klubów nurkowych (adresy w części przewodnikowej), gdzie można zapisać się na wyprawy i kursy (w ofercie indywidualne lekcje, lekcje dla dzieci oraz kursy PADI).

Niektóre kluby oferują także podwodne safari i wyprawy do wraków zatopionych statków.

Koszt pojedynczego zejścia pod wodę wraz z wypożyczeniem sprzętu to ok. 30 €, a indywidualnej lekcji z instruktorem ok. 60 €.

Osoby, które kilka metrów pod wodą nie czują się zbyt komfortowo, mogą zdecydować się na snorkeling, czyli podglądanie podwodnego świata z maską i rurką lub na wyprawę łodzią z oszklonym dnem.

Surfing, windsurfing

Na większości wysp można uprawiać sufrfing i winsurfing – te bardzo popularne sporty cieszą się dużym zainteresowaniem tak miejscowych, jak i turystów. Najlepsze miejsca do surfowania to zazwyczaj plaże na północno-zachodnim wybrzeżu. W szczególnie dogodnych do surfowania miejscach mieszczą się szkółki. Amatorzy surfingu mogą wypożyczyć tam deski.

Wędrówki Kanary to raj dla piechurów, których na wyspy przyciąga niezwykła różnorodność krajobrazu i dobrze przygotowane szlaki. Wszystkie wyspy archipelagu albo już mają, albo właśnie kończą przygotowywać sieć tras. Najpiękniejszych szlaków wędrówkowych należy szukać w parkach narodowych Teide na Teneryfie, Garajonay na Gomerze oraz Caldera da Taburiente na La Palmie. Piechurzy najczęściej wybierają się na La Gomerę i La Palmę, gdzie poza szlakami jest dobra infrastruktura turystyczna, natomiast nie ma gwarnych kurortów. Ciekawe i widowiskowe szlaki można znaleźć także na Teneryfie, Gran Canarii i Lanzarote, gdzie na niechętnych masowej turystyce czekają położone z dala od kurortów gospodarstwa agroturystyczne. Zresztą w ostatnich latach samorządy wysp robią naprawdę wiele, aby z turystyki masowej przestawić się na równie dochodową, a znacznie bardziej przyjazną turystykę ekologiczną.

Na wielu wyspach działają firmy, które organizują jednodniowe piesze wycieczki oraz kilkudniowe trekkingi z przewodnikiem. Wyprawy odbywają się w 10-16-osobowych grupach, a w cenę (30-50 €) jest wliczona opieka przewodnika, transport z hotelu na miejsce rozpoczęcia wędrówki oraz z powrotem, a czasami obiad lub prowiant. Dodatkowym atutem wypraw są przewodnicy z prawdziwego zdarzenia, od których można się dowiedzieć naprawdę wiele o wyspie. Przewodnicy to zazwyczaj młodzi wyspiarze, którzy pracowali kiedyś w parkach narodowych, a teraz postanowili założyć własne firmy i wypromować nieco inny rodzaj turystyki. Adresy firm podano w rozdziałach dotyczących poszczególnych wysp.

Każdy, kto będąc na Wyspach Kanaryjskich, postanowi wybrać się na szlak, powinien pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią mapę (więcej informacji w poszczególnych rozdziałach), a także o zabraniu wody oraz odzieży chroniącej od zimna i wilgoci. Na wyspach brak naturalnych źródeł wody, dlatego opcja picia wody ze strumyka po prostu odpada. Z kolei przysłowiowa wieczna wiosna panuje głównie na południowym wybrzeżu poszczególnych wysp, a w górach jest po prostu chłodno – czego innego można oczekiwać na szczycie Teide (3718 m n.p.m.) czy Alto de Garajonay (1487 m n.p.m.)? W dodatku na Wyspach Kanaryjskich można się spotkać z fenomenem deszczu horyzontalnego (zob. Geografia).

Pływanie

Pływanie to jedna z najbardziej oczywistych atrakcji na wyspach. Turysta może wybierać między popularnymi i gwarnymi plażami pełnymi złotego piasku i czarnymi wulkanicznymi plażami wciśniętymi między skały, które często są niemal bezludne. Tam, gdzie natura nie stworzyła plaż, wyspiarze korzystając z naturalnego ukształtowania linii brzegowej, wybudowali baseny z morską wodą (charcos).

Większość kąpielisk to miejsca niesłychanie czyste, bezpieczne i strzeżone przez ratownika.
Nie wolno zapominać o podstawowych środkach ostrożności -jak mówią miejscowi, żadna plaża nie jest niebezpieczna, jeżeli człowiek szanuje ocean i trochę się na nim zna. Najbardziej trzeba uważać na często bezludnych plażach od północnej strony wysp – fale zazwyczaj są tam wyższe, a podwodne prądy silniejsze.

Obserwowanie wielorybów i delfinów

Popularną rozrywką są rejsy statkiem w celu obserwacji wielorybów i delfinów – część z nich ma przeszklone dno, więc w trakcie wycieczki można podejrzeć także podwodny świat. Większość tego typu wycieczek odbywa się na 50-100-osobowych promach lub katamaranach.

W cenę wycieczki jest wliczony obiad (zazwyczaj paella), sangrfa oraz napoje bezalkoholowe, a także przerwa na pływanie w morzu. Osoby, które mają ochotę na taką wycieczkę w bardziej kameralnej atmosferze, powinny zapytać w porcie o prywatnych organizatorów- zazwyczaj są to żeglarze i rybacy, którzy oferują rejsy na kilkuosobowych łodziach.

Żeglarstwo

Na poszczególnych wyspach archipelagu nie brakuje doskonale przygotowanych przystani jachtowych (namiary w rozdziałach dotyczących poszczególnych wysp), a warunki do żeglugi są dobre przez cały rok. Ze względu na niezwykłą popularność Wysp Kanaryjskich wśród żeglarzy miejsce w marinie lepiej zarezerwować z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Jachty można wyczarterować na miejscu, jednak zdecydowanie lepiej dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem przez Internet (www.azymutczarter.com.pl, www.topsailingcharter.com). Za tygodniowy czarter 6-osobowego jachtu trzeba zapłacić 1,2-2,5 tys. €. Jeżeli ktoś chce skorzystać z usług skippera, musi doliczyć dodatkowe 150 € za dzień.

Rower

Amatorzy dwóch kółek zdecydowanie powinni odwiedzić Wyspy Kanaryjskie. Górzysty teren będzie wyzwaniem dla niejednego kolarza. Pod względem atrakcyjności szlaków rowerowych najwyżej oceniana jest Gran Canaria, na tyle duża, że w ciągu tygodniowego pobytu nie sposób powtórzyć żadnej trasy, oraz wymagające pod względem kondycji La Gomera i La Palma.

Co do reszty wysp – mówi się, że Teneryfa jest zbyt tłoczna, El Hierro za mała, natomiast stosunkowo płaskie i wietrzne Fuerteventura oraz Lanzarote mało interesujące z kolarskiego punktu widzenia (za to doskonałe dla mniej wprawnych kolarzy).

Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy na rowerze z wypożyczalni, jednak ponieważ transport jednośladu nie jest tani, warto rozważyć możliwość wypożyczenia dwóch kółek na miejscu.

Na wyspach działa wiele takich punktów, które jednocześnie zajmują się organizacją jedno- i kilkudniowych wypraw rowerowych o różnym stopniu trudności (ok. 40 €). Koszt wynajęcia roweru zależy od wybranego modelu i wynosi ok. 8-15 € za dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *