Sklepy i lokale – Godziny Pracy – Wyspy Kanaryjskie

Sklepy i lokale – Godziny Pracy – Wyspy Kanaryjskie

Sklepy i inne lokale usługowe (poza restauracjami) są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00. Supermarkety pracują przez sześć dni w tygodniu w godz. 9.00-21.00. Restauracje otwiera się na czas podawania posiłków, czyli w godz. 13.00-15.00 i 20.00-24.00. Puby i dyskoteki otwierają podwoje z reguły ok. 20.00, (te ostatnie nie zapełniają się wcześniej niż o 23.00). W mniejszych miejscowościach puby i dyskoteki są zazwyczaj otwarte wyłącznie od czwartku do soboty. Oczywiście, nieco inne zasady panują w kurortach, gdzie część sklepów i wszystkie restauracje są otwarte bez przerwy. Małe sklepiki prowadzone przez Hindusów i Chińczyków pracują przez siedem dni w tygodniu do 23.00. W miejscowościach nieturystycznych w czasie sjesty i w niedzielę nie można załatwić prawie nic.

Banki i urzędy państwowe pracują od poniedziałku do piątku do 14.00. Urzędy pocztowe są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-14.00, a w soboty do 13.00. Główne oddziały w dużych miastach pracują w tygodniu w godz. 8.30-20.30.

Godziny pracy zmieniają się w zależności od sezonu. Część muzeów i biur informacji turystycznej pracuje krócej w lecic (VII-1X), a dłużej w zimie (X-VII), ponieważ właśnie wtedy na Kanarach przypada szczyt sezonu turystycznego.

Zakupy

Po pierwsze Wyspy Kanaryjskie nie są już strefą wolnocłową. Niższe ceny na niektórych produktów (importowany alkohol, papierosy, perfumy i podstawowy sprzęt elektroniczny) wynikają z tego, że nie płaci się podatku VAT. Jednak dokonując zakupów w kurortach tego, czego nie zapłaci się państwu, zapłaci się sprzedawcom, którzy korzystając z naiwności turystów, zawyżają ceny. Jeżeli chce się dokonać większych zakupów, trzeba pamiętać o kilku zasadach: po pierwsze – im mniejsza wyspa, tym drożej; po drugie – lepiej unikać kupowania czegokolwiek w niewielkich sklepikach prowadzonych przez Hindusów (często sprzedają podróbki), a po trzecie – ceny w kurortach oraz w strefie bezcłowej na lotnisku są bardzo zawyżone.

Alkohol i elektronika Część produktów można kupić naprawdę taniej, ale trzeba wiedzieć gdzie. Na Gran Canarii i Teneryfie po elektronikę i perfumy warto się wybrać do centrum handlowego (najlepiej w Las Palmas i Santa Cruz, gdzie niedawno hucznie otwarto sklepy sieci Media Markt). Alkohol można kupić taniej nawet w kurortach, jednak trzeba poszukać zwyczajnego supermarketu.

Produkty lokalne Niewątpliwe najlepiej przywieźć z Wysp Kanaryjskich to, czego nie można kupić gdzie indziej. Smakowitą pamiątką będą: miel de palma (miód palmowy), mojos (typowe kanaryjskie sosy, które można kupić w słoiczku lub jako mieszankę ziół), ron miel (rum miodowy) czy butelka dobrego wina. Wiele osób decyduje się na zakup produkowanych na wyspie cygar. Jeżeli chodzi o rękodzieło, działają oficjalne centros de artesania (często przy muzeach lub w zabytkowej części miast), gdzie można kupić ręcznie wyplatane kosze, ceramikę czy haftowane serwety. Ceny w centrach są zazwyczaj wysokie, jednak dają gwarancję, iż kupuje się oryginalny produkt i wspiera lokalnych artystów (słynne są już anegdoty mówiące o tym, jak to w porcie Las Palmas przechwycono kilka kontenerów chińskiej ceramiki zdobionej w tradycyjne kanaryjskie wzory).

Targi Na Wyspach Kanaryjskich podtrzymuje się tradycję barwnych targów (mercadillo), które urządza się zazwyczaj w soboty i niedziele przed południem, chociaż zdarzają się też targi w czwartki i piątki. Na targu można kupić absolutnie wszystko: od rękodzieła, przez warzywa i owoce, peruwiańskie i afrykańskie ozdoby i chińskie wyroby.