Wulkan EL TEIDE

Pico del Teide – 3718 m.n.p.m. – jest najwyższym szczytem Hiszpanii, najwyższym szczytem na wyspach Oceanu Atlantyckiego, a także trzecim co do wielkości wulkanem na Ziemi (około 7000 metrów wysokości od podstawy na dnie oceanu). Jest on wciąż aktywnym wulkanem, ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. W 2007 roku Park Narodowy Teide wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wulkan znajduje się w Parku Narodowym Teide, który obejmuje sam stożek z dwoma szczytami – Pico del Teide i Pico Viejo (Stary Szczyt), oraz równiny Cañadas położone na wysokości około 2000 m.n.p.m., które stanowią ogromny krater o średnicy 14 km.
W Parku zostały poprowadzone szlaki turystyczne, w taki sposób aby odwiedzający mieli możliwość łatwego zobaczenia najciekawszych miejsc (także szczytów). Na górę Teide, do wysokości około 3555 można wjechać kolejką linową, lecz aby dostać się na szczyt konieczne jest zezwolenie.

Dojazd
Do Parku Narodowego Teide można dojechać publiczną drogą od La Esperanzy na północnym wschodzie, od La Orotavy na północy, a także od strony Boca del Tauce na południu.
Mimo, że drogi te nie są długie należy pamiętać, że ich pokonanie może zająć sporo czasu. Na niedługim odcinku musimy pokonać 2000 metrów różnicy poziomów, drogi są kręte i strome. Wjazd od strony południowej zajmuje około 1,5 godziny.
Do Parku dojeżdżają raz dziennie tylko dwa autobusy – linia 348 z Puerto de la Cruz oraz linia 342 z Playa de las Americas. Oba autobusy do Parku wyjeżdżają o 9.15, a z Parku w drogę powrotną o 15.40 (ze stacji kolejki, linia 342) i 16.00 (z El Portillo, obie linie). Rozkład należy sprawdzić na stronie www.titsa.com/.
Kolej linowa – Teleférico del Teide
Do wysokości około 3555 można wjechać kolejką linową Teleférico del Teide. W osiem minut pokonuje ona 1200 metrów wysokości i dociera do La Rambleta. Wagoniki jeżdżą co 10 minut, w każdym mieści się 35 osób. Aby uniknąć czekania w długich kolejkach warto przyjechać na miejsce rano, zanim dojadą wycieczki autobusowe. Kolejka czynna jest od 9.00 do 16.00. Ostatni zjazd ma miejsce o 17.00. Bilet dla osoby dorosłej w obie strony kosztuje 24€.

Wejście na Pico del Teide.
Pierwszym etapem wchodzenia na Teide jest dostanie się do La Rambleta. Można wjechać tam kolejką lub wejść jednym z dwóch szlaków.
Pierwszy z nich to szlak numer 7, rozpoczynający się przy drodze, ponad kilometr od dolnej stacji kolejki w kierunku El Portillo. Szlak ten okrąża górę Montaña Blanca, za którą znajduje się punkt widokowy. Po drodze mija się też “jaja Teide” – wielkie czarne, okrągłe głazy wyrzucone z wulkanu podczas erupcji w 1706 roku. Gdy rozpoczyna się wejście na stożek Teide podejście robi się bardziej strome. Na wysokości około 3200 metrów znajduje się schronisko Altavista.
Drugim szlakiem umożliwiającym dojście do La Rambleta jest szlak numer 9. Rozpoczyna się on na parkingu przy drodze w zachodniej części Parku. Prowadzi przez Pico Viejo, jest długi i męczący, w dużej części nieoznakowany. Wejście na Teide tym szlakiem można polecić tylko doświadczonym turystom z dobrą aklimatyzacją. Więcej informacji o tej drodze w dziale “Wejście na Pico Viejo”.
Za górną stacją kolejki na La Rambleta znajduje się początek szlaku, na który trzeba mieć pozwolenie. Stoi tam strażnik kontrolujący wejście i wchodzących. Podejście jest dość strome, ale dość łatwe. W większości są to ułożone z kamieni schody.
Pod szczytem należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wydobywające się tam fumerole. Wdychanie trujących oparów oraz znaczna wysokość mogą powodować złe samopoczucie. Na samym szczycie powietrze jest już świeże, a widoki wspaniałe !

Pozostałe szlaki
Najpopularniejszym szlakiem jest szlak numer 4 łączący dwa ośrodki turystyczne na terenie Parku. Trasa trwa około 4-5 godzin i oferuje możliwość podziwiania form lawowych oraz miejscowej flory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *