Smocze drzewa na Teneryfie.

Według mitu, potężny smok Ladon pilnował złotych jabłek Hery w ogrodzie rosnącym na Atlantydzie (wg.legend Teneryfa jest pozostałością po Atlantydzie). Herkules, mityczny bohater, pokonał smoka i zdobył złote jabłka. Z krwi smoka Ladona na całej wyspie wyrosły smocze drzewa. Hera tak opłakiwała swojego smoka, że umieściła go na niebie, gdzie po dziś dzień jaśnieje jako konstelacja Smoka.
Smokowiec to endemit Madery i Wysp Kanaryjskich, na których występuje zaledwie kilkaset egzemplarzy. Rośliny należące do tego gatunku tworzą wysoki, ciemnoszary, sięgający do 20 m pień dzielący się na gałęzie, których ciemnozielone, wąskie szablaste liście układają się w koronę na kształt parasola. Wzrost jest powolny – po ok. 10 latach osiąga wysokość 1 m. Drewno pozbawione jest słojów więc wiek można ocenić wyłącznie na podstawie podziału gałęzi. Dla ludu Guanczów, pierwszych znanych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, drzewo to posiadało właściwości magiczne. Spowodowane jest to częściowo faktem, że po nacięciu kory lub liści, wypływająca żywica utleniając się przyjmuje czerwonawy kolor nazywany smoczą krwią.
Najstarsze smocze drzewo na Teneryfie rośnie w miejscowości Icod de Los Vinos. Wiek drzewa szacuje się na ponad 1000 lat,(bilet kosztuje w granicach 5 Euro).
Na północy wyspy można spotkać sporych rozmiarów smocze drzewa, wyrastające ponad plantacjami bananowców oraz w niższych partiach gór. Wystarczy się dobrze rozglądać