Maspalomas – przewodnik

MASPALOMAS

Noclegi

Maspalomas i Playa del Ingles do spółki mają ponad 500 hoteli, jednak znalezienie w nich miejsca na własną rękę to szukanie igły w stogu siana. 99,9% hoteli i apartamentów jest zarezerwowana przez touroperatorów, dlatego jeżeli komuś zależy na pobycie w tym ośrodku, powinien zdecydować się raczej na wykupienie zorganizowanej wycieczki, co przy okazji będzie także znacznie tańsze niż desperackie próby dokonywania indywidualnej rezerwacji. Wyjątkowo nie podano wyboru hoteli i apartamentów, ponieważ ze względu na sytuację byłoby po prostu zupełnie nieprzydatne. Jedynym miejscem, w którym można znaleźć naprawdę tanie zakwaterowanie, jest Pensión San Fernando (c/La Palma 16; 928763906), mieszczący kilka małych pokoi bez łazienki.

Gastronomia

W południowych kurortach nie można narzekać na niedostatek knajpek i restauracji, trzeba jednak przyznać, że pierwsze skrzypce gają tu chińskie bufety, włoskie restauracje i inne lokale z kuchnią „międzynarodową”. Przy odrobinie szczęścia i wytrwałości można jednak znaleźć kilka niezłych punktów, serwujących kanaryjską i hiszpańską kuchnię.

Casa Serafin (Centro Comercial Varadero s/n; 928143709). Dobre ryby, paelle i tapas. Drugi lokal działa w Las Meloneras (Centro Comercial Meloneras; 928145025).

Los Pescadores (Apartamentos Altamar; 928157124). Tradycyjna kuchnia kanaryjska – głównie ryby.

Tenderete II (Avda. San Bartolome de Tirajana s/n; 928761460). Urządzona w kanaryjskim stylu restauracja serwuje dania tradycyjnej kuchni wyspiarskiej i z półwyspu.

El Senador (Paseo del Faro s/n;928142086). Tradycyjna kuchnia wyspiarska oraz dania z Hiszpanii kontynentalnej. Duży wybór win.

Casa Vieja (c/El Lomo 139; 928769010). Restauracja przy drodze do Fatagi wyglądem przypomina dawną wiejską posesję. Tradycyjne i bezpretensjonalne potrawy. W weekendy muzyka na żywo.

Rias Bajas (Avd. Tirajana s/n; 928764033). Dania rodem z hiszpańskiej Galicji – godne uwagi są szczególnie owoce morza. Duży wybór galisyjskich win.

Rozrywki

Barów, pubów i dyskotek jest w Playa de Ingles i Maspalomas na pęczki. Gdzie? Przede wszystkim w tzw. shopping centres, czyli centrach, w których w ciągu dnia można zrobić zakupy i zjeść w restauracji, a późnym wieczorem napić się i potańczyć. Poza tym lokale rozrywkowe skupiają się w hotelach i kompleksach apartamentów. Jeżeli chodzi o Maspalomas, to najbardziej rozrywkową strefą są chyba okolice Templo Ecumenico (świątynia ekumeniczna, kształtem przypominająca skrzydła opery w Sydney), natomiast w Playa de Ingles najwięcej pubów i dyskotek mieści się w Yumbo Shopping Centre.