Sztuka Wysp Kanaryjskich

Sztuka Wysp Kanaryjskich

Miłośnicy zabytków mogą być Wyspami Kanaryjskimi nieco rozczarowani. Na wyspach więcej jest cudów stworzonych siłami natury niż ręką człowieka, dlatego poza kilkoma ładnymi miastami raczej nie należy się nastawiać na klasyczne zwiedzanie.

Architektura

Na wyspy z pewnym opóźnieniem dotarły wszystkie ważniejsze style architektoniczne Europy, dlatego można tu znaleźć budowle barokowe, neogotyckie, neoklasycystyczne, ale także łączące kilka różnych stylów.

Pierwsze budowle, jakie wznosili europejscy osadnicy, to przede wszystkim przybrzeżne zamki i fortece, które miały ich chronić przed napadami piratów. Wraz z konkwistadorami na wyspach zagościła architektura kolonialna, która łączy wpływy andaluzyjskie, galisyjskie i portugalskie. Tradycyjna architektura popularna i wiejska różnią się w zależności od wysp, chociaż głównym motywem są osady białych domków o płaskich dachach i zielonych okiennicach na wsiach oraz bogate posesje miejskie, które wyróżniają charakterystyczne drewniane balkony (balcon canario) na zewnątrz oraz w wewnętrznych dziedzińcach (patio canario).

Bez wątpienia najważniejszą postacią współczesnej kanaryjskiej architektury jest pochodzący z Lanzarote Cesar Manriąue, który szczególny nacisk kładł na zachowanie harmonii z otoczeniem. Ikoną współczesnej architektury jest futurystyczne audytorium w Santa Cruz de Tenerife, zaprojektowane przez słynnego hiszpańskiego architekta Santiaga Calatravę, oraz Auditorio Alfredo Kraus w Las Palmas de Gran Canaria.

Muzyka i tańce

Kto spodziewa się usłyszeć na Wyspach Kanaryjskich flamenco, ten się nie zawiedzie. Wykonuje się je głównie podczas specjalnych pokazów dla turystów, choć trzeba przyznać, że tradycyjna muzyka kanaryjska zawiera elementy muzyki z południowej Hiszpanii. Ogólnie mówiąc, to mieszanka wpływów portugalskich, hiszpańskich i latynoskich z elementami kultury Guanczów, którzy według kronikarzy przykładali do śpiewu niezwykłą wagę. Większość tradycyjnych pieśni i tańców wykonuje się przy akompaniamencie fletów, bębnów i fint ple – tradycyjnego instrumentu, wyglądającego jak niewielka czterostrunowa gitara. Na wyspach wykonuje się kilka różnych tańców, np. isa,folia i tajaraste – niezwykłe wrażenie robią tancerze z El Hierro, którzy z okazji ważniejszych świąt religijnych prezentują taniec złożony z rytmicznych podskoków przy dźwięku bębnów.

W ciągu roku na Wyspach Kanaryjskich odbywa się kilka ważnych i ciekawych festiwali. Melomanów ucieszy Festival de Mósica de Canarias (Kanaryjski Festiwal Muzyki; www.festivaldecanarias.com; I-III), w ramach którego są organizowane liczne koncerty muzyki klasycznej na Gran Canarii i Teneryfie, oraz Festival de Opera (Festiwal Opery; www.operalaspalmas.org; II—VI) na Gran Canarii. Teneryfa nie pozostaje w tyle ze swoim Tenerife Opera Festival (www.auditoriodetenerife.com; IX—XI) Coraz większą popularnością cieszy się także folkowy Festiwal Muzyki Świata (www.womad.org; XVII), na który do Las Palmas de Gran Canaria przyjeżdżają setki młodych ludzi, oraz Canarias Jazz Festival (www.canariasjazz.com; VI). Od 10 lat w Las Palmas jest organizowany Festival Cine Internacional (Międzynarodowy Festiwal Filmowy; www.festivaicinelaspalmas.com; III). Informacje o wszystkich festiwalach można znaleźć na stronie www.canarytours.es (po hiszpańsku) oraz na stronach informacyjnych poszczególnych wysp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *