Środek wyspy Teneryfe – Parque Nacional de Teide

Roques de Garcia

Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc to malownicze wulkaniczne formacje skalne tuż obok Parador National de Turismo, Roques de Garcia, o sugestywnych nazwach: Dedo de Dios („palec Boży”) czy La Catedral („katedra”). Rysujące się na tle Teide skały wyglądają naprawdę fascynująco. Większość turystów ogranicza się do ich oglądania z zatłoczonego punktu widokowego tuż przy parkingu, ale warto się wybrać na spacer wokół skał.

Azulejos

Wjęzyku hiszpańskim azulejos to kolorowe ceramiczne kafle, a w Parąue Nacional Teide oznaczają zabarwione na zielono formacje skalne widoczne przy głównej drodze, kilkaset metrów na południe od Roąues de Garcia.

Z La Esperanza do El Portillo

Na Teneryfie jest wiele pięknych tras, jednak mato która może się równać z drogą TF-24, biegnącą z małego miasteczka La Esperazna do Parku Narodowego Teide. Już po kilku kilometrach jazdy przez sosnowy las dociera się o pierwszego punktu widokowego, z którego pięknie widać Santa Cruz de Tenerife. Potem droga zaczyna się wspinać na szczyt górskiego łańcucha. Warto zatrzymać się w Mirador de Ortuńo, aby zobaczyć panoramę północnej części wyspy. Kilka kilometrów dalej z głównej drogi skręca się w prawo do Mirador de Chipeque -przystanek tutaj jest po prostu obowiązkowy, nawet jeżeli ktoś zatrzymywał się już wcześniej, a tym bardziej jeżeli tego nie zrobił. Po kilku kolejnych kilometrach drzewa znikają, a Teide jest widoczny jak na dłoni.
Tuż przy wjeździe do parku jest Observatorio del Teide Izańa. Od kilku lat także zwykli śmiertelnicy mogą spojrzeć przez znajdujące się w środku potężne teleskopy, ale wizytę trzeba zarezerwować z przynajmniej 10-dniowym wyprzedzeniem.

Wędrówki

Wiele osób poprzestaje na przejechaniu samochodem przez park — właściwie nie jest to zaskakujące, ponieważ już sama droga oraz punkty widokowe robią bardzo duże wrażenie. Jednak aby zobaczyć coś więcej i uciec od tłumów turystów, warto się wybrać na pieszą wędrówkę, tym bardziej, że wyznaczono aż 21 tras pieszych (w planach jest uruchomienie kolejnych).

Planując wędrówkę, trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Na wysokości ponad 2000 m n.p.m. kondycja fizyczna może odbiegać nieco od normy, dlatego naprawdę trzeba mierzyć siły na zamiary. Osoby, które zauważą objawy choroby wysokościowej (zawroty głowy, nudności), powinny zrobić krótki odpoczynek, ajeżeli dolegliwości nie ustąpią, zawrócić z trasy. Poza tym, niezależnie od pory roku, mimo słonecznej pogody może tu być chłodno i wietrznie, dlatego zawsze warto mieć ze sobą kurtkę lub sweter. Koniecznie trzeba także zadbać o ochronę przeciwsłoneczną (kremy z filtrem poniżej 20 UV nie są wystarczające) i wodę – na terenie parku trudno o kawałek cienia, a słońce operuje naprawdę mocno. Koniecznie trzeba zabrać mapy – bardzo dobre wydawnictwa można dostać w centrach informacji turystycznej na terenie parku.

Wędrówki zorganizowane

Codziennie przez cały rok pracownicy parku organizują dwugodzinne piesze wycieczki z przewodnikiem wjęzyku angielskim i hiszpańskim. 20-osobowe grupy wychodą z El Portillo o 9.15 i 13.30 w kierunku Arenas Negras (2 godz. 30 min), La Fortalezy (3 godz. 30 min), Roque del Peral (2 godz.) i Risco Verde (3 godz.) oraz z Cańada Blanca o 9.30 i 13.00 do Roąues de Garcia (2 godz. 30 min), Degollada de Guajary (3 godz. 30 min) oraz Guajary (5-6 godz.). Podczas wędrówki można zobaczyć zakątki parku, do których nie sposób dotrzeć samochodem, oraz dowiedzieć się wiele o jego historii, faunie i florze. Trasa jest dostosowana do możliwości przeciętnego turysty. Grupy są bardzo małe, dlatego miejsce trzeba rezerwować przynajmniej kilkanaście dni wcześniej, dzwoniąc do głównego biura parku w Santa Cruz de Tenerife.

Wędrówki wewnątrz parku w swojej ofercie mają także prywatne firmy zajmujące się organizacją aktywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *