Safari i nurkowanie na Teneryfie, La Gomera, El Hierro, La Palma.

Teneryfa jest największą z wysp archipelagu. Spotkacie tutaj niesamowite formy krajobrazu dające mocno do myślenia o potędze natury. Infrastruktura wyspy jest znakomita i daje możliwości do uprawiania wielu sportów. Nurkowanie, big game fishing, surfing, wind surfing, rowery, paragliding i wspinaczka to tylko niektóre z nich. Można wybrać się tu na wiele ciekawych wycieczek a także uczestniczyć w zupełnie niezwykłych aktywnościach jak oglądanie gwiazd w obserwatorium astronomicznym znajdującym się w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie – Parku Narodowym El Teide. Ze szczytu wulkanu El Teide można zobaczyć zachodnie wybrzeże Afryki i wszystkie sąsiednie wyspy. Jeśli zdecydujecie się na wspinaczkę trzeba pamiętać, że powierze na wysokości 3.718m jest rzadsze i powoduje osłabienie organizmu. Wieją tam również bardzo silne wiatry.

Pod wodą sytuacja jest równie urozmaicona. Teneryfa oferuje miejsca nurkowe dla nurków o każdym stopniu wyszkolenia. Można tu znaleźć wspaniałe piaszczyste zatoczki otoczone ciekawymi formacjami skalnymi tętniącymi życiem. Idealnie nadają się one do spróbowania nurkowania po raz pierwszy. Są też wymagające, głębokie nurkowiska wymagające dużego doświadczenia i poważnego planowania z uwagi na występujące prądy czy trudny dostęp.

Na północy wyspy zdecydowanie godne polecenia są dwa nurkowiska. La Cathedral znajduje się obok Puerto de la Cruz. Jest to podwodny kanion o kształcie olbrzymiej katedy do którego wejście znajduje się na 18m. Maksymalna głębokość to 40m. Można tu spotkać wiele gatunków muren, wargacze, duże trumpetfish, barakudy i gąbki.

Kolejne ciekawe nurkowisko to Garachico znajdujące się ok. 20 km na zachód od Puerto de la Cruz. Dostęp do nurkowiska jest bardzo dobry i po chwili płynięcia napotykamy pod wodą olbrzymią formację skalną z mnóstwem ryb a następnie wspaniały podwodny łuk skalny. Wśród formacji skalnych odnajdziemy ośmiornice, mątwy i wiele innych ciekawych gatunków.

Wschodnie wybrzeże Teneryfy oferuje ciekawe nurkowania z Portu Los Gigantes przy olbrzymich klifach sięgających 600m. W miejscu zwanym “Sting Ray City” na 18m spotkamy kilka gatunków płaszczek, największe z nich przekraczające 3m. Lokalny klub nurkowy zabiera zwykle ze sobą jako zanętę rybie głowy, które natychmiast zwabiają wielkie ilości płaszczek (czasem podczas nurkowania można spotkać sześć gatunków!). Gdy nurkowie kończą nurkowanie i wchodzą na łódkę pojawiają się duże ośmiornice w poszukiwaniu resztek więc mając jeszcze trochę powietrza warto zaczaić się za skałą i przyjrzeć się im z ukrycia.

Na zachodzie w miejscowości Tabaiba możemy odwiedzić niewielki wrak holownika znajdujący się od 20 do 30m. Nurkowisko łatwo dostępne z brzegu lub po line opustowej przy dużej boi. Obok wraku spotkamy ryby pelagiczne, trumpetfish, barakudy, mureny i sardynki. Wrak wspaniale nadaje się do eksploracji i kursów wrakowych.

W niedużej odległości na południe znajduje się nurkowisko zwane Coral Negro del Faro. Na głębokości 30 m znajduje się tam spektakularna ściana skalna opadająca do 70m . Wokół dużo ryb pelagicznych, grupery, czarne korale. Nurkowanie przeznaczone tylko dla doświadczonych nurków ze względu na często występujące silne prądy. Z brzegu miejsce dostępne tylko w połowie fazy między pełnią i nowiem księżyca ze względu na najsłabsze prądy.

Na południu w okolicach Los Cristianos na 30m głębokości znajduje się wrak starego jachtu El Meridian (20m).

Został on celowo zatopiony w 2005r, leży na piaszczystym dnie w pobliżu skalistej rafy. W okolicy można spotkać kilka gatunków płaszczek oraz inne ryby w dużych ilościach.

Niedaleko znajduje się nurkowisko Cueva de Palm Mar. Jest to miejsce dla zaawansowanych płetwonurków o głębokości 40m o bardzo dobrej przejrzystości. Na 16m przepływamy nad klifem, z którego zpływamy na 30m gdzie znajduje się wejście do jaskini. Możemy po drodze spotkać mureny śródziemnomorskie, brązowe i tygrysie. Sama jaskinia jest wielką zagadką Teneryfy, podczas prób eksploracji zgineło tam kilku nurków których upamiętnia pamiątkowy krzyż na dnie. Nadal nie wiadomo jak długa jest jaskinia ani dokąd prowadzi.

W niewielkiej zatoce na połdniu w miejscowości El Puertito możemy właściwie codziennie podziwiać żółwie . Płytka zatoka obfituje także w kilka gatunków płaszczek, ośmiornice, mątwy i wiele innych gatunków chętnie pozujących do zdjęć. Świetny przykład, że nie trzeba głęboko nurkować aby przeżyć ciekawe i miłe nurkowanie.

 

La Gomera

Fascynująca sceneria La Gomery pod wodą zawiera niezwykłe formacje skalne, klify, przyjazne piaszczyste łachy i oczywiście bogatą i zróżnicowaną faunę. Nurkowanie jest szczególnie popularne na południu wyspy gdzie Atlantyk jest dużo łagodniejszy niż na północy. Z powodu niedostępności wyspy ryby występują tam nadal bardzo licznie. Gatunkami najczęściej spotykanymi są tuńczyki, barakudy oraz płaszczki. W wielu miejscach natkniemy się na parrotfish, skorpieny i trumpet fish. Eagle Ray i płaszczki elektryczne często urozmaicają podwodne pejzarze. W skałach trafimy także na brązowe i czarne mureny a od czsu do czasu spotkamy murenę tygrysią. Duże skały pokryte gąbkami i unikalne formacje skalne urozmaicają podwodny krajobraz, który oferuje znakomite warunki do życia nawet dla najmniejszych form życia. Pomiędzy skałami i gąbkami często spotykamy ślimaki, kraby i krewetki.

 

El Hierro

El Hierro lub “La Isla Chiquita” jest najmniejszą i najsłabiej rozwiniętą wyspą na Kanarach co niezwykle dobrze wpłynęło na życie morskie. “The Calm Sea” lub “Mar de Las Calmas” (pod ochroną UNESCO od 2000 roku) na południu oferuje możliwość nurkowania przy spektakularnych ścianach skalnych w spokojnym oceanie, który zapewnia idealne warunki do rozwoju korali i obserwacji ryb pelagicznych. Rafy, podwodne szczyty górskie, głazy, jaskinie i wulkaniczne łuki są stałym urozmaiceniem nurkowania tutaj. Wskazane jest posiadanie doświadczenia nurkowego gdyż wiele nurkowisk jest głębokich, często również z silnymi prądami. Można tu znaleźć wiele gatunków niewielkich ryb żerujących przy koralach i większych drapieżników polujących wzdłuż ścian skalnych.

Często spotykanymi gatunkami są między innymi Najeżka, Trumpet fish, Puffer fish, Dorada, Seriola, Tuńczyk, szary i żółty Trigerfish oraz Gruper. Przy ścianach skalnych można czasem spotkać Manty, Rekiny Młoty i Rekiny Wielorybie. Odbywa się tutaj wiele konkursów w fotografii podwodnej i wyspa ta jest klasyfikowana jako jedno z najciekawszych miejsc nurkowych na świecie. W 2012 roku odnotowano na południu wyspy w oceanie działalność wulkaniczną lecz ostatnio izba turystyki oficjalnie zachęciła turystów do nurkowania wokół El Hierro. Najciekawsze miejsca nurkowe to: El Bajon, Baja Rosarjo, El Salto, Tacoron, Roque de Tacoron, Cueva del Diablo, Punta del Lajial, Punta las Canas and La Herradura.

 

La Palma

Większość nurkowań odbywa się w okolicy Los Cancajos i Puerto Naos, wokół których skoncentrowanych jest również najwięcej ośrodków wypoczynkowych i rozrywkowych. W pobliżu ośrodków znajdują się czarne plaże wulkaniczne idealne dla amatorów słońca i kąpieli. Pod wodą znależć można wiele niezwykłych klifów, łuków wulkanicznych, stromych ścian skalnych, jaskiń i kanionów. Widoczność często przekracza 30m. Jest to wyspa zdecydowanie mniej zatłoczona niż inne wyspy kanaryjskie lecz niewątpliwie równie urokliwa i piękna. Wyspa jest nadal słabo zbadana pod wodą i nowe miejsca nurkowe są odkrywane prawie każdego dnia! Między wszystkimi wyspami są dobrze działające połączenia promowe. Na wyspach znajduje się rozwinięta baza noclegowa. Możliwe jest zorganizowanie safari nurkowego busem rozpoczynającego się na Teneryfie i odwiedzenie kolejno La Gomery, El Hierro i La Palmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *