Noclegi Gastronomia – La Palma

Noclegi

W porównaniu z dużymi wyspami baza noclegowa La Palmy prezentuje się skromnie – na turystów czeka zaledwie 7,5 tys. miejsc, a mimo to znalezienie noclegu jest zdecydowanie tańsze i łatwiejsze niż na Teneryfie czy Gran Canarii. Miejsca oferują głównie rodzinne apartamenty oraz bardzo atrakcyjne cenowo casas rurales (w ich wynajmowaniu pośredniczy stowarzyszenie agroturystyki: www.laislabonita.es). Jedyne dwa hotele na wyspie to Sol la Palma w Puerto Naos oraz odosobniony ośrodek Teneguia Princess w południowo-zachodniej części wyspy. Sporo miejsc można znaleźć w Santa Cruz de la Palma, jeżeli jednak ktoś naprawdę nie musi mieszkać w stolicy, warto zarezerwować apartament w którejś z miejscowości wypoczynkowych, gdzie ceny są niewiele wyższe, a plaża jest na wyciągnięcie ręki. Najlepszą odpowiedzią na skromny budżet jest Puerto de Tazcoronte – tam ceny apartamentów przy plaży są porównywane do cen pensjonatów w stolicy.

Na wyspie istnieje kilka oficjalnych pól biwakowych, zarządzanych przez organizacje zajmujące się ochroną przyrody lub lokalne samorządy. Przygotowano na nich miejsca pod namioty oraz domki kempingowe do wynajęcia. Dostępna jest woda pitna, toalety i prysznice. Aby skorzystać z pól biwakowych, trzeba kilka dni wcześniej poprosić o specjalne pozwolenie.

Samorząd La Palmy planuje także stworzenie sieci schronisk.

Gastronomia

Ze względu na stosunkowo niewielki ruch turystyczny działające na La Palmie restauracje gotują głównie dla miejscowych, dzięki czemu na wyspie można skosztować naprawdę dobrze przyrządzonych dań tradycyjnej kuchni kanaryjskiej oraz lokalnych przysmaków.

Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim queso palmero a la plancha (delikatny kozi ser z grilla) podawany z czosnkowo-kolendrowym sosem mojo mde oraz poławiane tylko u wybrzeży La Palmy miniaturowe krewetki, zwane tu camarones lub quisquillas. Ważnym składnikiem wyspiarskiej kuchni są jadalne bulwy rośliny ame (pochrzyn), które dodaje się do zup. Innym ciekawym dodatkiem są los polines – gotowane banany podawane do mięs i ryb. Na La Palmie przygotowuje się także doskonałe i bardzo słodkie desery. Do tych najbardziej typowych należą rapaduras i queso de almendras, które konsystencją przypominają landrynki, oraz gęsty i lepki pudding bienmesabe – wszystkie wytwarzane na bazie migdałów i potężnej ilości cukru trzcinowego.

Jeżeli chodzi o lokalne alkohole, to warto spróbować wytwarzanego na La Palmie rumu Ron Aldea oraz wina.

Plaże

Trzeba przyznać, że La Palma jest jedną z najbardziej ubogich w plaże wysp archipelagu. Wybrzeże to prawie wyłącznie strome zbocza, między którymi tylko od czasu do czasu udaje się znaleźć niewielką zatoczkę z czarną wulkaniczną plażą. Największe plaże to Playa de Cancajos, oddalona o kilka kilometrów na południe od Santa Cruz de la Palma, oraz Playa de Puerto de Naos i Playa de Puerto de Tazacorte w południowo-wschodniej części wyspy. Na północnym zachodzie brak plaż i kąpielisk rekompensują Piscinas de la Fajana oraz Charco Azul – specjalne baseny z morską wodą sprytnie wkomponowane w klify.

Porty

Wznoszące się prawie pionowo wybrzeże La Palmy sprawia, że na wyspie nie ma zbyt wielu portów. Obecnie można przycumować w wybudowanej w 2008 r. marinie La Palma w Santa Cruz (®922410285, info@marinalapalma.es, www.marinaiapalma.es; 28°40’05N, 17° 45’08W) oraz w porcie w Tazacorte (®922480703; 28°38’68N, 17°56’54W). Planując postój w którymkolwiek z tych portów, warto zadzwonić przynajmniej dzień wcześniej i zarezerwować miejsce.

Wypoczynek z dziećmi

Z jednej strony niezwykle spokojna wyspa jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek z dziećmi, z drugiej jednak strony poza zabawą na plaży mało jest do zaoferowania najmłodszym. Dodatkową atrakcją dla dzieci może być wizyta w zoo Maro Parque oraz wycieczka statkiem z Tacoronte.

Aktywny wypoczynek

Oferta aktywnego wypoczynku na La Palmie przez cały czas się poszerza.

W chwili obecnej na wyspie działają firmy oferujące kursy nurkowania i wyprawy nurkowe, skoki na paralotni, jazdę konną, wypożyczanie rowerów i organizację wypraw rowerowych. Na tym przynajmniej na razie się kończy, chociaż w planach jest wybudowanie pola golfowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *