Miejscowości wypoczynkowe Lanzarote

Południowe wybrzeże Lanzarote zostało zdominowane przez żądnych słońca i plaż turystów, a szczególnie przez rodziny z małymi dziećmi oraz emerytów przyjeżdżających głównie z Anglii i Niemiec. Miejscowości wypoczynkowe na wyspie różnią się od tradycyjnych turystycznych kurortów tym, że dzięki uporowi Cesara Manrique nie ma tam nawet jednego wysokiego hotelu. Pod każdym innym względem Puerto del Carmen, Puerto Calero i Playa Blanca to typowe nadmorskie letniska. Znaleźć tu można piękne, choć niestety, coraz bardziej zatłoczone złote plaże, hotele, apartamenty, restauracje, wypożyczalnie samochodów, centra handlowe oraz wszystko inne, co wydaje się być potrzebne do szczęścia na wakacjach.

Costa Teguise

Costa Teguise, zaledwie kilka kilometrów na północ od stolicy wyspy, to typowa miejscowość wypoczynkowa, stworzona od zera specjalnie dla turystów.

Puerto del Carmen

Puerto del Carmen to największy i najgłośniejszy kurort Lanzarote -jedyne miejsce, gdzie nie do końca udało się zachować idee Cesara Manrique. Najbliższa morzu linia zabudowań jest mocno skomercjalizowana – pełno tu restauracji, barów sklepów z pamiątkami i oczywiście turystów. Jedyna część miasta, gdzie można poczuć trochę klimatu Lanzarote, to dawny port rybacki El Varadero na zachodnim krańcu kurortu.

Plaże –  6 km piaszczystych plaż Puerto del Carmen uważa się za najlepsze na wyspie. Znając północne plaże Lanzarote, można z tym polemizować, nie można jednak odmówić kilometrowym Playa de Poncillos i Playa Grandę doskonałych warunków do opalania, pływania i uprawiania wszelkich sportów wodnych. Osoby szukające bardziej kameralnych zakątków mogą się udać na Playa de Fariones lub Playa Pila de Barilla.

Puerto Calero

Niewielka miejscowość leżąca zaledwie kilka kilometrów na południe od Puerto del Carmen jest jej zupełną antytezą. Miasteczko to przede wszystkim marina, dlatego większość turystów, których można tu spotkać, to żeglarze, tym bardziej, że w miasteczku nie ma plaż.

Do Puerto Calero warto się wybrać na wycieczkę, by odwiedzić Museo de Cetaceos (Muzeum Wielorybów). Pozostałe atrakcje miasteczka są bezpośrednio związane z wodą – można się udać na wycieczkę łodzią podwodną z Submarine Safaris, zapisać na kurs żeglarski lub rejs jachtem czy katamaranem. Chętni mogą spróbować swoich sił w nurkowaniu ze Squalo Diving Center i Lu Island Watersports.

Playa Blanca

Playa Blanca, do niedawna spokojna wioska rybacka, to dziś szybko rozwijająca się miejscowość turystyczna, spokojniejsza alternatywa dla Puerto del Carmen.
Plaże –  W samej miejscowości jest kilka przyjemnych plaż – niestety, zatłoczonych. Największe tłumy przyciąga 300-metrowa Playa Dorada we wschodniej części miasta. Równie wielu amatorów ma niewielka, zaledwie 40-metrowa Playa Blanca w samym centrum miasteczka. Na zachód od portu rozciąga się piaszczysta Playa Flamingo, dwie kamienisto –piaszczyste plaże La Campana (140 m) i La Mulata (80 m) oraz wysunięta najdalej na zachód złocista Playa Montana Roja (260 m). Wszystkie doskonale nadają się do kąpieli z dziećmi.
Jeżeli ktoś szuka nieco więcej spokoju, powinien się udać na słynne Playas de Papagayo: trzy białe plaże oddzielone czarnymi wulkanicznymi klifami, ok. 5 km na zachód od Playa Blanca. Do Playa de Mujeres, Playa Papagayo i Puerto Muelas prowadzi szutrowa droga, którą można przejść lub przejechać samochodem.