La Graciosa – Lanzarote

Hiszpańskie słowo graciosa znaczy „urocza” — taka właśnie jest ta mieniąca się wieloma odcieniami czerwieni wyspa, raj dla osób szukających spokoju i wytchnienia. Widoczna z Mirador del Rio La Graciosa mimo niespełna 30 km2 jest największą wyspą leżącego na północ od Lanzarote archipelagu Chinijo, który miejscowy nazywają „małymi Kanarami”. Składający się z pięciu wysepek atol jest ścisłym rezerwatem przyrody zamieszkałym wyłącznie przez ptaki -jedynie na wyspie La Graciosa mieszkają ludzie, którzy sprowadzili się tutaj wraz z otwarciem fabryki przetworów rybnych pod koniec XIX w. (i zostali nawet po ogłoszeniu jej bankructwa).

W centralnej części wyspy są trzy nieczynne kratery, których ciemnobrązowy kolor pięknie kontrastuje z białym piaskiem.

Na wyspie leżą raptem dwie miejscowości: Caleta de Sebo, w której koncentruje się ludność wyspy oraz wszystkie usługi, oraz letniskowa osada Pedro Barba.

Caleta de Sebo

Niewielka Caleta de Sebo na południowym wybrzeżu wyspy stanowi główne i właściwie jedyne skupisko ludności. To także jedyne miejsce, gdzie można się zatrzymać na noc i coś przekąsić. Skromne, ale czyste pokoje oferują Pensión Enriqueta oraz Pensión Girasol. Można także wynająć apartamenty El Sobmreńto oraz Apartamentos la Graciosa. Na plaży Salado działa prowadzony przez Urząd Gminy Teguise darmowy kemping. O pozwolenie na rozbicie namiotu trzeba poprosić pod nr. ^928845985. Wybór restauracji nie jest może zbyt duży, za to kuchnia jest doskonała.

Plaże

Na wyspie są jedne z najpiękniejszych plaż na całym archipelagu: ich cecha charakterystyczna to miękki piasek, lazurowa woda i niewielu . plażowiczów. Koniecznie trzeba odwiedzić Playa de las Conchas, czyli 400 metrów białego piasku, skąd rozciągają się niezapomniane widoki na pozostałe wysepki archipelagu Chinijo. Bezpieczna kąpiel jest możliwa na Playa de Salao na obrzeżach Caleta de Sebo, 2 km dalej na wschód, na Playa Francesa, oraz na Playa Cocina, nad którą wznosi się intrygująca żółta góra. Do obydwu plaż można dotrzeć na piechotę szlakiem prowadzącym wzdłuż wybrzeża. Popularna jest także ulokowana między Caleda de Seba i Pedro Barba Playa Barranco. Na plażach La Graciosy można spróbować swoich sił w kitesurfingu (Kite Center, www.islagraciosa.com) pod okiem sympatycznego Włocha, który przypłynął na wyspę kilka lat temu i został.