Konkwista

Konkwista

Konkwista Wysp Kanaryjskich rozpoczęła się zdobyciem Lanzarote w 1402 r. i trwała do podbicia Teneryfy w 1496 r. Pierwszy etap podboju, kiedy zdobyto Lanzarote, Fuerteventurę, La Gomerę i El Hierro, określa się mianem konkwisty pańskiej (śenorial), ponieważ własnym sumptem i dla prywatnego zysku dokonali jej możnowładcy działający pod auspicjami kastylijskiej korony. W zamian za podbicie wysp otrzymywali je na własność. Podbój rozpoczął w 1402 r. Jean de Bethencourt, który podbił Lanzarote, Fuerteventurę i El Hierro, w zamian za co został ich feudalnym panem. Po tym, jak nie udało mu się zdobyć zaciekle bronionych Tenryfy i Gran Canarii, wrócił do Francji, a wyspy pozostawił w spadku swojemu krewniakowi, który po kilku latach sprzedał je Portugalczykom. Inaczej sprawy się miały z La Gomerą, która -choć przypadła w udziale hiszpańskiej rodzinie Perazów – właściwie nie została podbita aż do 1488 r., ponieważ kolonizatorzy i tubylcy starali się, przynajmniej na początku, współistnieć w miarę pokojowo. Przez ponad 30 lat prawa do wysp rościli sobie zarówno Portugalczycy, jak i Hiszpanie. Spór zakończył się dopiero w 1479 r., po podpisaniu traktatu, na mocy którego Portugalia otrzymała prawa do Madery, Azorów i Wysp Zielonego Przylądka, a Hiszpania do Wysp Kanaryjskich.

Drugi etap konkwisty był prowadzony na wyraźne polecenie królów Kastylii Ferdynanda i Izabeli. Tak zwana konkwista królewska rozpoczęła się w czerwcu 1478 r., kiedy na Gran Canarii wylądowały wojska hiszpańskie dowodzone przez Juana Rejona, który został po trzech latach zastąpiony przez Pedra de Verę.
Mieszkańcy wyspy bronili się jednak tak zaciekle i skutecznie, że Gran Canarię udało się zdobyć dopiero w 1483 r. Prawo do zdobycia kolejnych wysp otrzymał pochodzący z Galicji Alonso Fernandez de Lugo, który po zaciekłych walkach zdobył La Palmę (1492-1493) i Teneryfę (1494-1496).

Podbój wysp trwał prawie wiek. Tych niemal stu lat nie można nazwać chlubnymi dla konkwistadorów-jedyne, czego mieszkańcy poszczególnych wysp doznali od Europejczyków z kontynentu, to mord, gwałt, wyzysk oraz wielokrotne łamanie danego im słowa i składanych obietnic. Konkwista Wysp Kanaryjskich stała się równoznaczna z anihilacją kultury Guanczów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *