Centralna część wyspy Gran Canaria

Centrum wyspy zajmują góry i malownicze doliny Pomiędzy nimi wieloma zakrętami snują się wąskie drogi, z których rozciągają się wspaniałe widoki nie tylko na Gran Canarię, ale również na wulkan Teide na Teneryfie.

Teror

Pomimo nieco przerażającej nazwy, odległe o zaledwie 22 km na zachód od stolicy Gran Canarii miasteczko jest uważane za najpiękniejsze na wyspie. Teror to także ważny ośrodek religijny Gran Canarii — w miejscu sosny, w której w XV w znaleziono figurkę Matki Boskiej, zwanej teraz Matką Boską Sosnową, wybudowano bazylikę, będącą celem częstych pielgrzymek.
Centrum zajmuje plac, nad którym dominuje Basilica de La Virgen del Pino – wewnątrz jest przechowywana figurka patronki Gran Canarii. Świątynia datowana jest na XVIII w. Plac otaczają ładne XVIII-wieczne kamienice – jedną z nich – Casa de los Patrones de la Virgen można zobaczyć od środka. Warto także rzucić okiem na utrzymany w podobnym stylu Palacio Episcopal, obecnie dom kultury. W miasteczku nie brakuje urokliwych uliczek wypełnionych tradycyjnymi budynkami ozdobionymi typowymi kanaryjskimi balkonami z drewna sosnowego.
Ważnym miejscem na turystycznej mapie miasta jest Monasterio de Cister przy wyjeździe z miasteczka, zamknięty klasztor, w którym można kupić wypiekane przez zakonnice słynne ciasteczka. Warto się także udać drogą wiodącą z Taror do Valleseco -z mijanego Mirador Balcón de Zamora pięknie widać miasteczko.
Informacji o Teror i okolicach udziela biuro informacji turystycznej. Dojeżdża tu wiele autobusów z Las Palmas de Gran Canaria. Na miejscu działa kilka dobrych restauracji – na tradycyjny posiłek warto zajrzeć do La Villa.
Bardzo popularna jest także pizzeria El Riticón de Magui, jednak najlepsze lokale –  Mirajlor i El Secuestro – ulokowały się tuż poza granicami miasta. Na noc można się zatrzymać w pięknie odnowionej XVII-wiecznej rezydencji Casa Rural Dońa Margarita lub w hotelu J.M.Pino kilometr poza miastem.
W okolicy działa też kilka przyjemnych casas rurales.

Z dala od ubitego szlaku: Acusa

Kilka kilometrów na południowy zachód od Artenary leży niewielka osada, w której można zobaczyć wciąż zamieszkałe jaskiniowe domy. Najpiękniejsze w Acusie jest jednak położenie – na szerokim płaskowyżu porośniętym jasnozieloną trawą.

Artenara

Niewielka wioska pośród gór to miejsce, w którym zdecydowanie warto się na chwilę zatrzymać. Podczas spaceru wąskimi uliczkami Artenary można obejrzeć Iglesia de San Matias z końca XIX w. Uliczką Parroco Domingo Baez dochodzi się do niewielkiego punktu widokowego, przy którym stoi zamyślony i zapatrzony na piękne widoki Miguel de Unamuno, a raczej jego pomnik, wykonany dla upamiętnienia pobytu słynnego poety i filozofa hiszpańskiego na Gran Canarii w 1910 r. Kilkaset metrów dalej widać odrestaurowane jaskinie mieszkalne, udostępnione do zwiedzania jako muzeum etnograficzne. Biegnąca powyżej Camino de la Virgen de la Cuevita prowadzi do niewielkiej kapliczki wykutej w skale — w skale wykuto także ołtarz mównicę, kazalnicę i chór.
Do miasteczka można dojechać z odległego o zaledwie 40 km Las Palmas de Gran Canaria autobusem #202.
Przy przykościelnym placu działa może nie najpiękniejsza, ale a to dobra restauracja La Casa del Como. W jednej ze wspomnianych jaskiń umieszczono biuro informacji turystycznej. Niezapomnianym przeżyciem może być nocleg w wykutym w skale domu La Cueuita.

Pinar de Tamadaba

Na północny zachód od Artenary rozciąga się piękny sosnowy las (pinar), przez który wiedzie kręta droga GC-210 (GC-216 z Artenary). Kręta szosa wspina się na wysokość 1400 m n.p.m., skąd można rozkoszować się widokiem na dolinę Agaete i ocean, górzyste centrum Gran Canarii, a przy dobrej pogodzie nawet szczyt wulkanu Teide.
W drodze powrotnej warto zjechać w okolicę dwóch zbiorników wodnych -Presa de los Perez i Presa de los Lugarejos – zależnie od miejsca, z którego się je ogląda i pory roku -wyglądają jak żywcem wyjęte z Dzikiego Zachodu lub z zielonej Irlandii.